Kırım Savaşı'nda bir askeri üs olarak Varna
Varna as a military base in the Crimean War
- Tez No: 772928
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF KOLAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Osmanlı Devleti kutsal meselelerde yaşanan sorundan dolayı Kırım Savaşı'na girmişti. Rus Çarlığı Eflak-Boğdan'ı işgal ettiği için Rumeli bölgesine bir cephe açılmış oldu. Osmanlı Devleti hem Rumeli'de hem de Anadolu'da Rusya ile çarpıştı. Rumeli bölgesine asker, iaşe ve sağlık ikmali yapılabilmesi için deniz yolu tercih edildi. Bir limana sahip olan Varna şehri askerî üs olarak ilan edildi. 1854 yılında İngiltere ve Fransa'nın da savaşa girmesinden sonra Varna şehri, Müttefik Ordular ile Osmanlı askerlerinin karayla bağlantısı sağladı. Şehre gelen askerler, ihtiyaç durumuna göre Rumeli bölgesindeki cephe hattında ya da cephe gerisinde konumlandırıldı. Yüksek lisans tez çalışmamızda Kırım Savaşı sırasında bir yıl boyunca askerî üs olarak kullanılan Varna şehri incelenerek savaş sırasındaki önemine dikkat çekilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Ottoman Empire entered the Crimean War due to the problems experienced in the holy issues. Since the Tsardom of Russia occupied Wallachia-Boğdan, a front was opened in the Rumelia region. The Ottoman Empire fought with Russia both in Rumelia and in Anatolia. The sea route was preferred in order to provide soldiers, food and health supplies to the Rumeli region. The city of Varna, which had a port, was declared as a military base. After England and France entered the war in 1854, the city of Varna provided the connection between the Allied Armies and the Ottoman soldiers with the land. The soldiers who came to the city were positioned on the front line or behind the front in the Rumeli region, depending on the need. In our master thesis study, the city of Varna, which was used as a military base for a year during the Crimean War, was examined and it was tried to draw attention to its importance during the war.