Uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti ile kullanımını kolaylaştırma suçları
Crimes of manufacturing and trade of drugs or stimulators and facilitating their use
  1. Tez No: 839296
  2. Yazar: AKİF DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İNANÇ İŞTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Uyuşturucu veya uyarıcı maddelere ilişkin suçlar, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun, Topluma Karşı Suçlar'ı düzenleyen Üçüncü Kısmının“Kamunun Sağlığına Karşı Suçlar”başlıklı Üçüncü Bölümünde, m.188 vd. maddelerinde, uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti, bu maddelerin kullanımını kolaylaştırma ve kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın alma, kabul etme veya bulundurma ya da uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanma eylemleri kanun koyucu tarafından suç olarak düzenlenmiştir. Çalışmamızın konusunu, TCK m.188'de düzenlenen uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti suçu ile m.190'da düzenlenmiş olan uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılmasını kolaylaştırma suçları oluşturmaktadır. Uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin üretimi, kullanımı veya ticareti, hem birey sağlığı hem de kamu sağlığı açısından ciddi tehlikeler yaratmaktadır. Uyuşturucu veya uyarıcı maddelerle mücadele zamanla uluslararası boyuta taşınmış olup, gerek ülkeler arası imzalanan uluslararası sözleşmelerle gerek milli mevzuatımızda yapılan düzenlemelerle bu maddelerle mücadele devam etmektedir. Çalışmamız kapsamında öncelikle uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin tanımlarından ve türlerinden bahsedilmiş, bu kapsamda imzalanan uluslararası sözleşmelere değinilmiş ve daha sonra TCK m.188 ve m.190'da düzenlenmiş olan suçların temel ve nitelikli unsurlarına, içtima ve iştirak gibi özel görünüş biçimlerine, yaptırımlarına ve etkin pişmanlık hallerine ayrı ayrı başlıklar altında yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Crimes related to drugs or stimulants are defined in the Third Section of the Third Part of the Turkish Penal Code No. 5237, which regulates Crimes against Society, entitled“Crimes against Public Health”, m.188 et seq. in its articles, the manufacture and trade of drugs or stimulants, the purchase, acceptance or possession of drugs or stimulants to facilitate the use and use of these substances, or the acts of using drugs or stimulants are regulated as crimes by the legislator. The subject of our study, TCK m. 188 with the crime of manufacturing and trading drugs or stimulants, m. It constitutes the crimes of facilitating the use of drugs or stimulants regulated in 190. The production, use or trade of drugs or stimulants creates serious dangers for both individual and public health. The fight against drugs or stimulants has moved to an international dimension over time, and the fight against these substances continues with the international agreements signed between countries and the regulations made in our national legislation. Within the scope of our study, firstly the definitions and types of drugs or stimulants were mentioned, international agreements signed in this context were mentioned, and then TCK art. 188 and m. The basic and qualified elements of the crimes regulated in 190, special appearance forms such as congregation and participation, sanctions and effective repentance are included under separate headings.