Anonim şirkette yönetim kurulunun ibrası ve ibranın hukuki sonuçları
Discharge of the board of directors in a joint-stock company and the legal consequences of the release
- Tez No: 839295
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DAĞLAR EKŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
6102 sayılı yeni Türk Ticaret Kanunu hükümlerine göre, Anonim şirket yönetim kurulu üyelerinin bir hesap dönemi içindeki işlemlerinden doğan ekonomik, hukuki sonuçlar ve bu hukuki sonuçlar itibariyle sorumluluktan kurtulması anlamına gelen ibra işlemi ile ibra işleminin hukuki sonuçları incelenmiştir. Yönetim kurulunun ibrası hükümleri, 6098 sayılı Türk Borçlar Kanundaki“sulh”kavramı ile karşılaştırılma yapılarak ifade edilmiştir. İbra kararının kapsamı ve sonuçları üzerinde detaylı şekilde durulmakla birlikte çalışmamızın yazımında, benzer konularda yazılan yüksek lisans, doktora tezlerinden ve şirketler hukuku kitaplarından yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
According to the provisions of the new Turkish Commercial Code No. 6102, the economic and legal consequences arising from the transactions of the members of the board of directors of the joint stock company within an accounting period and the legal consequences of the acquittal, which means the release from liability in terms of these legal consequences, have been examined. The provisions of the discharge of the board of directors are expressed by comparing the concept of“peace”in the Turkish Code of Obligations No. 6098. While the scope and consequences of the release decision are discussed in detail, master's and doctoral theses and corporate law books written on similar subjects were used in the writing of our study.