Serebral palsili kardeşe sahip olan çocukların depresyon/anksiyete düzeyleri ve kardeş ilişkileri
Depression/ anxiety in siblings of children with cerebral palsy and relationship between their siblings
- Tez No: 839310
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRİ ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Doğuş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırmanın amacı serebral palsi tanılı ve normal gelişim gösteren kardeşe sahip çocukların; depresyon/anksiyete düzeylerinin ve kardeş ilişkilerinin karşılaştırılmasıdır. Araştırmaya 7-18 yaş arası; serebral palsi tanılı kardeşe sahip olan 59 çocuk ile normal gelişim gösteren kardeşe sahip 59 çocuk katılmıştır. Bu araştırmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Çocuklarda Anksiyete ve Depresyon Ölçeği, Schaeffer Kardeş Davranışı Değerlendirme Ölçeği kullanılmıştır. Bilgi formunda; katılımcıya ait cinsiyet, yaş, aile tipi, ebeveyn birliktelik durumu gibi değişkenler yer almaktadır. Veriler SPSS for Windows 22.0 paket programıyla analiz edilmiştir. Çalışmamızda serebral palsi tanılı kardeşi olan çocuklar tipik gelişim gösteren kardeşi olan çocuklar ile kıyaslandığında depresyon ve anksiyete görülme sıklığının daha düşük olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Serebral palsi tanılı kardeşe sahip çocukların tipik gelişim gösteren kardeşe sahip çocuklara kıyasla, kardeşine karşı daha nazik olduğu, kardeşi ile daha çok birliktelik kurduğu ve ilgilendiği, kardeşiyle daha yüksek düzeyde empati kurduğu ve kardeşine karşı daha düşük fiziksel saldırganlık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to compare the depression/anxiety sibling relationships of children who have sibling with cerebral palsy and typically developing. Participants in the study are between the ages of 7-18. 59 children who have sibling with cerebral palsy and 59 children who have typically developing particapated in the research. Personal Information Form, Schaeffer Sibling Behavior Rating Scale, Child Anxiety and Depression Scale tools have been used to collect data in this research. In the Personal Information Form, there are variables such as gender, age, family type and parental marital status of the participants. The data were analyzed with the SPSS for Windows 22.0 package program. In our study, it was concluded that the incidence of depression and anxiety was lower in children who have sibling with cerebral palsy compared to children with typically developing sibling. It was concluded that children who have sibling with cerebtal palsy were kinder towards their siblings, more associated with and interested in their sibling, a higher level of empathy with their sibling, and less physical aggression towards their sibling, compared to children with typically developing sibling.