Political cycles and transitional justice: Evidence from Uruguay and Chile
Siyasi döngüler ve geçiş adaleti: Uruguay ve Şili'den kanıtlar
- Tez No: 839489
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RUKİYE EBRU İLTER AKARÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma, ülkelerin otoriter yönetim sırasında yaşanan kitlesel insan hakları ihlalleri, geniş çaplı katliamlar ve sosyal istismarlarla ne şekilde hesaplaştıklarına odaklanır. Bürokratik otoriter sistemle yönetilen toplumlar arasındaki farklılık ve benzerliklere odaklanılarak, karşılaştırmalı bir araştırma yapılır. Uruguay ve Şili, geçiş dönemi adalet süreçlerinde farklı sonuçlara ulaşan benzer vakalar olarak incelenir. Ana soru, siyasi döngülerin geçiş dönemi adalet politikalarını etkileyip etkilemediği ve nasıl etkilediğidir. Ardışık sol hükümetlerin geçiş dönemi adaletine daha iyi hizmet edebileceği varsayılır. Buna rağmen, solun ardı ardına kazandığı seçim zaferleri ve yürütme üzerindeki görece uzun soluklu kontrolüne karşın, Uruguay'ın yürütmede sol ve sağ aktörlerin yer değiştirdiği Şili'den daha yüksek bir performans sergilemediği sonucuna ulaşılır.
Özet (Çeviri)
This study concentrates on how countries deal with the mass human rights violations, large-scale massacres, and social abuses experienced during authoritarian rule. A comparative research is conducted, focusing on the differences and similarities between societies governed by bureaucratic authoritarian systems. Uruguay and Chile are studied as similar cases that have ended up with different outcomes in transitional justice processes. The main question of the study is whether and how political cycles affect transitional justice policies. It is assumed that successive leftist governments in power can better serve transitional justice. However, despite the successive electoral victories of the left in Uruguay and its relatively longer control over the executive, it is concluded that the country could not perform better than Chile, where left and right-wing actors alternated in the executive.