Hipertansiyon ve hipertansiyon regülasyonunun OSAS ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between hypertension and hypertension regulation and OSAS
  1. Tez No: 839655
  2. Yazar: ALKAN KIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE NEŞE YENİÇERİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmada, Muğla Eğitim Araştırma Hastanesi kardiyoloji polikliniğine başvuran hipertansiyon hastalarında OSAS riskinin belirlenmesi, bu hastalarda hipertansiyon regülasyonunun OSAS riski ile ilişkisinin değerlendirilmesi, ayrıca OSAS riski yüksek olan hastaların uyku polikliniğine yönlendirilmesi planlanmıştır. Çalışmamız Muğla Eğitim Araştırma Hastanesi kardiyoloji polikliniğine ayaktan başvuran 283 hipertansiyon tanılı hasta ile yapılmıştır. Gerekli bilgilendirme yapılıp çalışmaya katılmayı kabul eden hipertansiyon tanısı olan OSAS tanısı olmayan hastalara; araştırmacı tarafından hazırlanan sosyodemografik bilgiler, boy, kilo, hipertansiyon durumu ve regülasyonunun sorgulandığı anket soruları, OSAS taraması için kullanılan Uluslararası Berlin anketinin sorularının olduğu anket yüz yüze olarak sorgulandı. Verilerin analizi SPSS 21.0 ile yapılmıştır ve %95 güven düzeyinde çalışılmıştır, Ki-kare testi ve t testi kullanılmıştır. Çalışmaya katılan hastaların %59,4'ü erkek, %40,6'sı kadındır. Hastaların yaş ortalaması 56,82'dir. Hastaların %73,1'inde OSAS riski bulunmaktadır. Obez olan hastaların BMI ile OSAS riski arasında anlamlı bir ilişki bulunmamaktadır. Yaş ile OSAS riski arasında anlamlı bir ilişki vardır, yaş arttıkça riskte artmaktadır. BMI ile OSAS riski arasında anlamlı bir ilişki vardır, BMI azaldıkça risk de azalmaktadır. Hipertansiyon süresi ile OSAS riski arasında anlamlı bir ilişki vardır, uzun süredir hipertansiyon tanısı olanlarda risk daha yüksektir. Hipertansiyon için kullanılan ilaç sayısı ile OSAS riski arasında anlamlı bir ilişki vardır, daha az ilaç kullananlarda risk en azdır. Tansiyon değerlerinin belirli sınırları aştığı durumun sıklığı ile OSAS riski arasında anlamlı bir ilişki vardır. Hastaların %7,8'inde dirençli HT bulunmaktadır. Dirençli hipertansiyonu olan hastaların %86,4'ünde OSAS riski yüksek bulunmuştur. OSAS riski ile dirençli HT arasında anlamlı bir ilişki yoktur. BMI düzeyi ile dirençli HT arasında anlamlı bir ilişki vardır. Dirençli HT görülen hastalarda BMI düzeyi çok daha yüksektir. Hipertansiyon komplikasyonları açısından en önemli kronik hastalıklardan birisi olup en önemli değiştirilebilen risk faktörlerinden birisi OSAS'tır. Bizim yaptığımız çalışmada OSAS'ın hipertansiyon ve hipertansiyon regülasyonuyla yüksek boyutta anlamlı bir ilişkisi olduğu görülmektedir. Hipertansiyonu olan OSAS hastalarının tedavi alması, hipertansiyonun düzenlenmesi ve regülasyonu kolaylaşmaktadır. Hekimler olarak OSAS konusunda daha bilinçli ve şüpheci olunmalıdır, evrensel test yöntemleri ile risk durumunun belirlenip, uygun hastayı uyku polikliniklerine yönlendirmesi sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was planned to determine the risk for Obstructive Sleep Apnea Syndrome (OSAS) in hypertension patients who applied to the cardiology outpatient clinic of the Muğla Training and Research Hospital, to evaluate the relationship between hypertension regulation and OSAS, and to refer patients with high OSAS risk to the sleep clinic. Our study was conducted with 283 outpatients diagnosed with hypertension who applied to the cardiology outpatient clinic of the Muğla Training and Research Hospital. Patients diagnosed with hypertension and not diagnosed with OSAS agreed to participate in the study after being given the necessary information. The survey questions prepared by the researcher, including sociodemographic information, height, weight, hypertension status and regulation, and the questions of the International Berlin survey used for OSAS screening, were given face to face. Data analysis was done with SPSS 21.0 and was studied at a 95% confidence level, Chi-squared test and t-test were used. 59.4% of the patients participating in the study were male and 40.6% were female, and the average age of the patients was 56.82. There was a risk of OSAS in 73.1% of patients. There was no significant relationship between Body-Mass Index (BMI) and OSAS risk in obese patients, however, there was a significant relationship between age and OSAS risk; the risk increases as age increases. There was a significant relationship between BMI and OSAS risk in patients that aren't obese; as BMI decreases, the risk also decreases. There was a significant relationship between the duration of hypertension and the risk of OSAS; the risk was higher in those who have been diagnosed with hypertension for a long time. There was a significant relationship between the number of medications used for hypertension and the risk of OSAS; the risk was lowest in those who use fewer medications. There was a significant relationship between the frequency of blood pressure values exceeding certain limits and the risk of OSAS. 7.8% of patients have resistant hypertension. The risk of OSAS was found to be high in 86.4% of patients with resistant hypertension. There was no significant relationship between the risk of OSAS and resistant hypertension. There was a significant relationship between BMI and resistant hypertension. The BMI was found to be much higher in patients with resistant hypertension. Hypertension was one of the most important chronic diseases in terms of complications and one of the most important modifiable risk factors was OSAS. In our study, it appeared that OSAS had a highly significant relationship with hypertension and hypertension regulation. It was easier for OSAS patients with hypertension to receive treatment to regulate hypertension. As physicians, we should be more conscious and skeptical about OSAS, the risk status should be determined with universal test methods and the appropriate patient should be directed to sleep clinics.