Metabolik sendrom'lu OSAS'lı hastalarda Nesfatin-1 düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of serum Nesfatin-1 levels in patients with OSAS and metabolic syndrome
  1. Tez No: 361391
  2. Yazar: OĞUZHAN AKSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU KALE KÖROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endokrinoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Giriş: Obstrüktif Uyku Apne Sendromu (OUAS) uyku sırasında tekrarlayan tam (apne) veya parsiyel (hipopne) üst solunum yolu obstrüksiyonu epizodları ve sıklıkla kan oksijen satürasyonunda azalma ile karakterize bir sendromdur. OUAS ile metabolik sendrom (MS) birlikteliği yapılan çalışmalarla gösterilmiş olup, son yıllarda obeziteden bağımsız olarak OUAS'un insülin direnci üzerine etkisi yeni çalışmaların araştırma konusu olmuştur. Nesfatin-1 yeni tanımlanmış prekürsör molekülü NUCB2 (nukleobindin2) olan 82 aminoasitli bir proteindir. Nesfatin-1'in sadece gıda alımının düzenlenmesinde değil aynı zamanda bazı beyin fonksiyonlarının düzenlenmesinde, otonom regülasyonunda, stres, ruh hali ve paradoksal uykuda düzenleyici olarak rol aldığı bilinmektedir. Çalışmamızda OUAS'lu hastaların MS ile olan ilişkisini ve son zamanlarda enerji balansı, glukoz metabolizması, obezite üzerine etki gösteren hipotalamik doygunluk peptidlerinden biri olan Nesfatin-1'in bu ilişkide MS'a bağımlı ya da bağımsız etkinliğini değerlendirmeyi amaçladık. Materyal Metod: OUAS kliniği ile başvuran hastalar alındı. Polisomnografi'de Apne-Hipopne indexi (AHİ) değerlerine göre hastalar hafif, orta ve ağır OUAS olmak üzere 3 gruba ayrıldı, kontrol grubu ile birlikte toplam dört grup oluşturularak 59 hasta alındı. MS ve MS ile ilişkili laboratuvar değerleri ile çeşitli OUAS parametreleri karşılaştırıldı. MS olan ve olmayan OSAS'lı tüm hasta gruplarında Nesfatin-1 düzeyleri değerlendirildi. Bulgular: Hafif OUAS grubunda 12, orta OUAS grubunda 12, ağır OUAS grubunda 17 ve kontrol grubunda ise 18 hasta mevcuttu ve tüm hasta gruplarında erkek cinsiyet daha fazla görüldü (p=0,007). Tüm gruplar arasında PSG bulguları açısından bakıldığında arousal-index, toplam uyku süresi, desatürasyon indexi istatiksel olarak anlamlı bulundu (p değerleri sırasıyla p=0,043, p=0,042, p=0,00). Arousal-indexi ve desatürasyon indexi OUAS şiddeti arttıkça artmaktayken, toplam uyku süresi OUAS şiddeti arttıkça anlamlı olarak azalmaktaydı. AHİ≥30 olan grupta AHİ
Özet (Çeviri)
Introduction: Obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) is a syndrome characterised with recurrent complete (apnea) or partial (hypopnea) obstruction of upper respiratory tract during sleep. In many studies, the association of metabolic syndrome (MS) and OSAS was shown. In recent years, effects to insulin resistance of OSAS is not associated with obesity has been new research topic of studies. Nesfatin-1 is a new defined protein consisting of 82 amino acids and percursor molecule is NUCB2 (nukleobindin2). Nefsatin-1 is known that not only in the regulation of food intake, but also takes part in the regulation of brain function, otonom regulation, stress, psychology and paradoxical sleep also. We aimed in our study to evaluation the association of metabolic syndrome (MS) and OSAS and effetiveness of dependent or independent of the metabolic syndrome of Nefsatin-1 that is a peptid affects on energy balance, glucose metabolism, obesity. Material and Methods: The patients admitted to hospital with OSAS were enrolled. Patients were divided into 3 groups; mild, modatere, severe according to apnea-hypopnea index (AHI) of polysomnography. Creating a total of 4 groups with the control group, 59 patients were enrolled. MS and MS associated laboratory values comparied with OSAS parameters. With and without MS in patient groups with OSAS, Nefsatin-1 levels were evaluated. Results: 12 patients in the mild OSAS group, 12 patients in the middle OSAS group, 17 patients in the severe OSAS group and 18 patients in the control group were available and male gender were higher in all patient groups (p = 0.007). From the perspective of PSG findings among all groups, arousal index, total sleep time, desaturation index were statistically significant (p values, respectively, p = 0.043, p = 0.042, p = 0.00). Arousal-index and the desaturation index had increased with increasing the severity of OSAS, but total sleep time had significantly decreased with increasing severity of OSAS. Incidence of MS in the group with AHI ≥ 30 was higher than in the group with AHI