Türkiye'de müzik ve temsil alanının habitusu: Bourdieu sosyolojisi bağlamında bir değerlendirme
The habitus of music and representation field in Turkey: An evaluation in the context of Bourdieu's sociology
- Tez No: 839669
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER TİMİSİ NALÇAOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Radyo-Televizyon, Sosyoloji, Music, Radio and Television, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 469
Özet
Bu çalışmada Bourdieu sosyolojisinin temel kavramları kullanılarak Türkiye Cumhuriyeti'nde Müzik ve Temsil Alanı'nın habitusu ele alınmaktadır. Çalışmada, Bourdieu'nun alan ve habitus kavramları arasında kurduğu ilişkisel yaklaşım kuramsal olarak merkeze alınarak Bourdieu'nun toplumsal uzam, fail, güç alanı, illusio, sermaye ve toplumsal sınıf kavramlarından yararlanılmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti'nde müzik ve temsil alanının kuruluş süreci araştırılırken bu alanın habitusu, üretici gücü, yani ikinci bir doğa olarak içselleştirilmiş olan tarihini ortaya koymak amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda çalışmanın tarihsel evreni Osmanlı İmparatorluğu'ndan Türkiye Cumhuriyeti'ne uzanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the habitus of the Field of Music and Representation in the Republic of Turkey is discussed by using the basic concepts of Bourdieu's sociology. In the study, the relational approach established by Bourdieu between the concepts of field and habitus is theoretically centered and Bourdieu's concepts of social space, agent, power field, illusio, capital and social class are used. While researching the establishment process of the field of music and representation in the Republic of Turkey, it is aimed to reveal the habitus, productive power, that is, the history of this field that has been internalized as a second nature. In this respect, the historical universe of the study extends from the Ottoman Empire to the Republic of Turkey.