Türkiye'de beyin göçü: Nedenleri ve sosyo-ekonomik sonuçları açısından bir analiz
Brain drain in Turkey: An analysis in terms of causes and socio-economic consequences
  1. Tez No: 839670
  2. Yazar: BÜŞRA BAŞTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ PARLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri İlişkiler ve İnsan Kaynakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de çokça tartışılan beyin göçü olgusunu ikincil veriler ışığında detaylıca ele almak ve günümüz Türkiye'sinde beyin göçünün seyrini ne şekilde ilerlediğini açıklamaktır. Bu kapsamda, konuya dair ulusal ve uluslararası literatür içinde beyin göçüne yönelik yapılmış çalışmalara, Türkiye İstatistik Kurumu'ndan alınmış bilgilere ulaşılmıştır. Genel anlamda beyin göçünün yıllar içindeki değişimi ve Türkiye açısından bu konunun öneminin görülmesi amaçlanmaktadır. Bu çalışma Türkiye perspektifinden beyin göç olgusunun niteliklerini ve eksik yönlerini ortaya koymuştur. Türkiye'nin kendine has özellikleri ile beyin göçü sorunuyla yüzleşmeye devam etmektedir. Buna göre, Türkiye'de beyin göçü son yıllarda giderek artar hale gelmiştir. Nihayet, Türkiye'de beyin göçünün yaşının daha genç yaşlara indiği ve potansiyel umutsuz genç nüfus göçünün önünü açtığını gösteren sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the much-discussed phenomenon of brain drain in Turkey in detail in the light of secondary data and to explain the course of brain drain in Turkey today. In this context, studies on brain drain in the national and international literature on the subject and information from the Turkish Statistical Institute were accessed. In general terms, it is aimed to see the change in brain drain over the years and the importance of this issue for Turkey. This study has revealed the qualities and shortcomings of the brain drain phenomenon from the perspective of Turkey. Turkey continues to face the problem of brain drain with its unique characteristics. Accordingly, brain drain in Turkey has been increasing in recent years. Finally, it has been concluded that the age of brain drain in Turkey has been decreasing to younger ages, paving the way for the migration of potential hopeless young population.