Turizmde kültürün sunumu: Kapadokya'da folklor, fakelore ve sahnelenen otantiklik
Presentation of culture in tourism: Folklore, fakelore and staged authenticity in Cappadocia
  1. Tez No: 839716
  2. Yazar: HASAN MÜNÜSOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN ARSLANTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Halk Bilimi (Folklor), Turizm, Anthropology, Folklore, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Turizm çalışmalarında şemsiye kavram olarak ifade edilen kültür turizmi içerdiği farklı unsurlarla turizm sektörü içerisinde önemli bir konuma sahiptir. Eski çağlardan yaşayan kültüre kadar geniş bir alanı kapsaması sebebiyle yer yer halk kültürü öğelerinin turizm öğesi haline gelmesine sebep olmuştur. Bu durum beraberinde kültürel unsurların metalaşmasını veya turizm için fakelore unsurlarının ortaya çıkmasını getirmiştir. Bu tez çalışmasında Türkiye'nin önemli turizm destinasyonlarından olan Kapadokya turizm bölgesinde sektör için kullanılan unsurlar folklor, fakelore, sahnelenen otantiklik ve geleneğin icadı kavramları ekseninde ele alınacaktır. Nitel araştırma yöntemiyle elde edilen veriler antropolojinin kavramları ve yaklaşımlarıyla incelenecek ve yorumlanacaktır. Çalışmada ele alınan konular, alan araştırması esnasında elde edilen ve internette dolaşıma sokulan görsellerle desteklenecektir.
Özet (Çeviri)
As an umbrella term Cultural tourism has a significant position in the tourism sector. Cultural tourism includes many subjects from ancient times to the current life. Folk culture is also included in these. This situation may led to the commodification of cultural elements or the emergence of fakelore elements for tourism. In this thesis, the elements used by the sector in the Cappadocia tourism region, will be discussed within the framework of the concepts of folklore, fakelore, staged authenticity, and invention of tradition. The data obtained by qualitative research method will be analyzed and interpreted with the concepts and approaches of socio-cultural anthropology. The study will be supported with visuals.