Edebiyat turisti profilinin belirlenmesi: Karacaoğlan Edebiyat Müzesi örneği
Determining the profile of literary tourist: A case of Karacaoğlan Library Museum
- Tez No: 839744
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEBAHATTİN EMRE DİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Özel ilgi turizm çeşitlerinden olan edebiyat turizmi, 18. yüzyıldan sonra gelişim gösteren ve günümüzde popülerliğini her geçen gün arttıranbir destinasyondur. Edebiyat turizminde bireyler, edebi meraklarını gidermek, yeni mekânlar keşfederek yeni deneyimlerde bulunmak, bir yazarı ya da eserini yerinde görmek veya geçmiş ile kültürel bir bağ kurmak için dünyanın farklı yerlerine seyahat edebilmektedir. Diğer turizm türlerinde olduğu gibi edebiyat turizminde de seyahatlerin sürdürülebilir olması önemli bir etkendir. Bu anlamda, edebiyat turizmde sürdürebilirliği sağlamakiçin, bireyleri seyahat etmeye iten güdünün ne olduğunu bilmek gerekir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'nin Adana İli Seyhan İlçesinde bulunan Karacaoğlan Edebiyat Müzesi'nin ziyaretçi profilini belirmeye yöneliktir. Elde edilen bulgular, ziyaretçiler için çekim unsuru olan edebiyat müzelerinin sürdürebilirliği açısından önemli bilgiler içermektedir. Çalışmanın bir diğer amacı ise, elde edilen veriler üzerinden karar vericilere ve sektör temsilcilerine edebiyat müzelerinin geliştirilmesi ve edebiyat müzelerinin sürdürebilirliği için farklı önerilerde bulunmaktır. Çalışma, keşifsel bir araştırmayı gerektirdiğinden, nitel araştırma tekniklerinden faydalanılarak yarı yapılandırılmış görüşme formu üzerinden katılımcılara çeşitli sorular sorulmuştur. Katılımcılardan alınan cevaplar, yorumsamacı bir yaklaşımla ele alınıp müzenin ziyaretçi profili ortaya konmuştur. Araştırma sonunda, Karacaoğlan Edebiyat Müzesi ziyaretçi profilinin edebiyat, tarih, kültür ve miras turizmi meraklılarından oluştuğu görülmüştür. Çalışmada elde edilen bulgular, edebiyat müzelerinde sürdürebilirliği sağlamak ve yerel ekonomilere katkıda bulunmak açısından rehber niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
Literary tourism, which is a type of specialinterest tourism, is a destinationthat has developedafter the 18th century and is increasingitspopularitydaybyday. In literary tourism, individuals can satisfytheirliterarycuriosity, have new experiences byexploring new places, see an author or his work in person, or travel to differentparts of the world to learn a culturalbond with the past. As in othertypes of tourism, sustainability of travel is an importantfactor in literary tourism. However, in fact, in order to ensure the sustainability of literary tourism, it is necessary to knowwhatindividuals' motivation to travel. For this purpose, it is aimed to determine the visitor profile of Karacaoğlan Literature Museum, located in Seyhan District of Adana province. The information obtained containsimportantinformationfor the sustainability of literarymuseums, which are centers of attraction in terms of management. Another aim of the study is to present the data obtained to decisionmakers and sectorrepresentatives with some suggestions in order to increase and sustain the number of literarymuseums. Since the study continued as a relational research, a number of questions were asked through a semi-structuredinterviewformulausing qualitative research techniques. The visitor profile of the museumwasrevealedbyconsidering the answersreceivedfrom the participants with an interpretive approach. As a result of the research, it wasseenthat the visitor profile of Karacaoğlan Literature Museum consists of literature, history, culture and heritage tourism enthusiasts. The findings obtained in the study are guiding in terms of ensuringsustainability in literarymuseums and contributing to local economies