Modüler uzaylar ve modüler uzaylar üzerinde topolojiler
Modular spaces and topologies on modular spaces
  1. Tez No: 839758
  2. Yazar: FİRDEVS HAŞİMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT PAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Topoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Tezimiz dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde metrik uzaylar ve modüler metrik ile ilgili genel bilgi verilerek matematikteki tarihsel gelişimi verilmiştir. İkinci bölümde metrik, metrik uzay, metrik uzayda yakınsaklık, metrik uzayda yuvarlar gibi temel tanımlar verilmiş. Üçüncü bölümde modüler ve modüler uzaylar tanıtılarak bazı önemli teoremler incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise metrik yakınsaklık ve metrik topolojisi ile modüler yakınsaklık ve modüler topoloji araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our thesis consists of four chapters. In the first chapter, general information about metric spaces and modular metric is given and its historical development in mathematics is given. In the second chapter, basic definitions such as metric, metric space, convergence in metric space, rounds in metric space are given. In the third section, modular and modular spaces are introduced and some important theorems are analyzed. In the fourth section, metric convergence and metric topology, modular convergence and modular topology are investigated.