Hayatı tehdit etmeyen koah (kronik obstruktif akciğer hastalığı) alevlenmesi ile acil servise başvuran hiperkarbik solunum yetmezlikli hasta grubunun tedavisinde non invaziv mekanik ventilasyon ile yüksek akımlı nazal oksijen tedavisinin klinik parametreler ve termal görüntüleme yöntemiyle etkinliğinin değerlendirilmesi
Evalution of the efficacy of noninvasive mechanical ventilation and high flow nasal oxygen therapy with clinical parameters and thermal imaging method in the treatment of hypercarbik respiratory failure patient group presenting to the emergency department with non life threatining copd chronic obstructive pulmonary disease exacerbation
  1. Tez No: 839767
  2. Yazar: FUNDA DOBRUCALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜÇLÜ SELAHATTİN KIYAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Çalışmamız prospektif olarak Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) alevlenme ile Acil Servis'e başvuran hiperkarbik solunum yetmezlikli hastalara uygulanan Non-Invaziv Mekanik Ventilasyon (NIMV) ve Yüksek Akım Nazal Oksijenin (YANO) tedavilerinin etkinliğini klinik parametreler ve kan gazı verileri ile kıyaslarken, eş zamanlı termal görüntüleme yaparak, termal kameranın tedavi yönteminin başarısının tespitinde kullanımının uygunluğunu araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışmamız acil serviste NIMV alan hasta grubunda termal görüntüleme yönteminin kullanıldığı ilk çalışmadır. GEREÇ VE YÖNTEM Çalışmamız Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Kurul onayı sonra (Karar Nu. 19- 11/50; Tarih: 19.11.2019) alındıktan sonra Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisi'nde KOAH tanısı olan hayatı tehdit etmeyen tip 2 solunum yetmezlikli hastalar ile 2020-2022 tarihleri arasında prospektif olarak yapılmıştır. Hastalar hekim tarafından NIMV tedavisine başlama kararı verildiği aşamada çalışmaya dahil olmuştur. Hastaların randomizasyonunda geliş sıralaması esas alınmış olup, geliş numarası tek sayılı hasta grubuna YANO, çift sayılı hasta grubuna NIMV uygulanmıştır. Çalışmamız multidisipliner bir çalışma olup, görüntüler Ege Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümü tarafından“Meditherm Thermal Image Capture”ve“Matlab”isimli görüntü işleme yazılımı ile analiz edilmiştir. Projemiz BAP tarafından desteklenmiştir.(Proje No:20933) BULGULAR Çalışmaya toplamda 314 hasta alınmıştır. Dışlanan ve çalışma esnasında çıkarılan hastalar ayrıldığında kalan 275 hastanın yaş ortancası 68 (59-78) olup, %69,1'i (n=190) erkekti. Hastaların %50,1'ine (n=138) YANO, %49,9'una (n=137) NİMV uygulandı. Hastalarda en sık %49,5 ile hipertansiyon tanısı saptandı. Tedavi ve takip sonrası 60.dakikadaki cihaz başarısı yönteme bağlı kıyaslandığında NIMV'in başarı oranının YANO'ya kıyasla anlamlı fark oluşturacak şekilde yüksek olduğu görülmüştür(p=0.001). YANO ile tedavi edilen hastaların tedavi öncesi cihaz konfor skalası NIMV alanlara göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde yüksektir (p=0,017). 60 dakika takip sonrası tedavi yönteminin başarılı olduğu grupla, tedavi başarısızlığı olan grubun termal ölçümleri VIII kıyaslandığında ön entropi, ön varyans, arka entropi, sağ çarpıklık değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılık elde edilmiştir (sırasıyla p=0.046, p=0.023, p=0.048, p=0.045). İstatistiksel olarak anlamlı çıkan arka(sırt) görüntülerinin entropi değeri için olan ve sağ görüntülerin çarpıklık için olan ROC analizini incelediğimizde, arka entropi için eşik değer 2.35 kabul edildiğinde %94 sensitivite ve %23 spesifiteyle tedavi başarısı tespit edilebilir. Tedavinin 60.dakikasında ölçülen sağ çarpıklık değeri için eşik değer 0.10 kabul ediliğinde %47 sensitivite ve %74 spesifite ile yöntem başarısı tespit edilebilir. SONUÇ 1. Termal kameranın hiperkarbik solunum yetmezlikli hasta grubunda tedavi başarısını tespit etmede kullanılabilecek noninvaziv, radyasyon yaymayan önemli bir yöntem olduğu tespit edilmiştir. (Arka-sırt entropi ve sağ çarpıklık) Fakat termal kameranın yoğun bakım profilindeki hastalarda kullanımında kısıtlılıklar mevcuttur. Bu nedenle stabil hastaların tanı ve takibinde kullanılması daha uygun olmakla birlikte bu alanda yapılacak çok merkezli, geniş populasyonlu çalışmalara ihtiyaç vardır. 2. Çalışmamızda acil serviste KOAH tanılı tip 2 SY hasta grubunda NIMV ve YANO kullanımı arasında 60.dk verilere göre YANO' nun karbondioksiti düşürmede NIMV kadar etkili olmadığı sonucuna varılmıştır. 3. Bu iki yöntem arasında hasta sonlanımı, entübasyon inotrop ihtiyacı, yakın dönem (48.saat mortalite) açısından anlamlı fark bulunmamıştır. 4. Hasta konforunda YANO'nun NIMV'e göre daha başarılı olduğu sonucuna varılmıştır. 5. Prospektif ve benzerlerinden daha geniş hasta populasyonlu çalışmamızın literatüre önemli katkı sağlayacağını düşünmekteyiz. ANAHTAR KELİMELER: Acil Tıp, KOAH, Termal Görüntüleme
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE The main goal of this study was to investigate the suitability of the use of thermal camera in determining the success of the treatment method by performing simultaneous thermal imaging, while comparing the effectiveness of the treatments of Non-Invasive Mechanical Ventilation (NIMV) and High Flow Nasal Oxygen (HFNO), which were applied to the patients with hypercarbic respiratory failure who referred to the Department of Emergency Service with chronic obstructive pulmonary disease (COPD) exacerbation, with clinical parameters and blood gas data prospectively. Our study is the first study in which thermal imaging method was used in the patient group who received NIMV in the Department of Emergency Service. MATERIAL AND METHOD Our study was conducted prospectively between 2020-2022 with non-life-threatening type 2 respiratory failure patients diagnosed with COPD in the Department of Emergency Service of Ege University Medical Faculty Hospital, after the approval of the Ege University Faculty of Medicine Ethics Committee(19-11/50; 19.11.2019). Patients were included in the study when the decision to initiate NIMV treatment was made by the physician. Randomization was based on an odd-even sequence, where odd-numbered patients were assigned to the HFNO group and even-numbered patients were assigned to the NIMV group. Our study is a multidisciplinary collaboration, and the images were analyzed using the“Meditherm Thermal Image Capture”and“Matlab”imageprocessing software by the Department of Electricaland Electronics Engineering at Ege University. The project was supported by the Research Fund of the University (BAP) (20933). RESULTS A total of 314 patients were included in the study. After excluding and withdrawing certain patients, 275 patients remained, the median age was 68 (59-78) and 69.1% (n=190) were male. YANO was performed in 50.1% (n=138) of the patients, and NIMV was performed in 49.9% (n=137) of the patients. Hypertension was diagnosed most frequently with 49.5% of the patients. Comparing the success rate of the two treatment methods at the 60th minute after treatment and follow-up, NIMV demonstrated a significantly higher success rate compared to HFNO (p=0.001). Patients treated with HFNO had a statistically higher X device comfort scale before treatment compared to those treated with NIMV (p=0.017). When comparing the thermal measurements of the group with successful treatment outcomes to the group with treatment failure after 60 minutes, statistically significant differences were found in the values of frontal entropy, frontal variance, posterior entropy, and skewness (p=0.046, p=0.023, p=0.048, p=0.045, respectively). In the analysis of the ROC curves for the entropy value of the posterior (back) images and the skewness value of the right images, assuming a threshold value of 2.35 for posterior entropy, a sensitivity of 94% and specificity of 23% can be achieved in determining treatment success. Assuming a threshold value of 0.10 fortheskewness value measured at the 60th minute, a sensitivity of 47% and specificity of 74% can be achieved in determining the success of the method. CONCLUSION: 1. It has been determined that the thermal camera is an important non-invasive, radiationfree method that can be used to determine the success of treatment in the hypercarbic respiratory failure patient group. (Back-back entropy and right skewness) However, there are limitations in the use of thermal camera in patients in the intensive care profile. For this reason, although it is more suitable to be used in the diagnosis and follow-up of stable patients, there is a need for multicenter, large population studies in this area. 2. In our study, it was concluded that HFNO was not as effective as NIMV in reducing carbondioxide, according to the 60th minute data between the use of NIMV and HFNO in the group of patients with type 2 respiratory failure whom were diagnosed with COPD in the Department of Emergency Service. 3. There was no significant difference between these two methods in terms of patient outcome, intubation, inotrope requirement, and near-term (48th hour) mortality. 4. It was concluded that HFNO is more successful than NIMV in terms of patient comfort. 5. We think that our prospective study with a larger patient population than its counterparts will make a significant contribution to the literature. KEYWORDS: COPD, Emergency Medicine, Thermal Imaging