Hayatı tehdit eden göğüs ağrısı ayırıcı tanısında copeptin düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of the level of copeptin in the differential diagnosis of life threatening chest pain
  1. Tez No: 306254
  2. Yazar: ALİ DUMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA ÖZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Göğüs ağrısı, acil servislerde sık karşılaşılan ve değerlendirilmesi zor bir klinik problemdir. Ayırıcı tanıda akut koroner sendrom, pulmoner emboli, aort diseksiyonu gibi hayatı tehdit eden durumların saptanması ve acil tedavilerinin planlanması ilk adım olmalıdır. Hayatı tehdit eden göğüs ağrısı ayrıcı tanısında CK, CK-MB, troponin, D-Dimer gibi birçok belirteç halen kullanılmaktadır.Biz bu çalışmada kan copeptin düzeyi ile hayatı tehdit eden göğüs ağrısı nedenleri arasında ilişki olup olmadığını ve kan copeptin düzeyinin acil serviste hayatı tehdit eden ile etmeyen göğüs ağrılarının ayırıcı tanısında kullanılıp kullanılmayacağını araştırmayı amaçladık.Hastalar ve Yöntem: Bu çalışmaya; 1 Eylül 2010 ve 28 Şubat 2011 tarihleri arasında göğüs ağrısı şikayeti ile Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı'na başvuran 150 hasta alındı. Hastalar iki gruba ayrıldı. Grup 1'e hayatı tehdit eden göğüs ağrısı nedenlerinden olan Akut Miyokard İnfaktüsü, Pulmoner Tromboemboli ve Aort Diseksiyonu tanısı alan 90 hasta alındı. Grup 2'ye ise hayatı tehdit etmeyen, non spesifik göğüs ağrısı tanısı alan 60 hasta alındı. Kontrol grubu olarak herhangi bir hastalık öyküsü olmayan, fizik muayenede patolojik bulgu saptanmayan, 30 sağlıklı kişi alındı.Hastalardan; CK, CK-MB, Troponin I, D-Dimer ve Copeptin biyokimyasal parametreleri için bir defa kan örneği alındı.Bulgular: Biyokimyasal parametreler (CK, CK-MB, troponin, D-Dimer, AST, LDH) istatistiksel olarak incelendiğinde Grup 1 ile Grup 2 arasında anlamlı fark bulundu (p0,05).SONUÇ: Elde ettiğimiz bulgulara göre; hayatı tehdit eden göğüs ağrıları ile tehdit etmeyen göğüs ağrılarının ayrıcı tanısında plazma copeptin değeri diğer parametrelere ek olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: Chest pain in emergency departments is a problem frequently encountered and difficult to evaluate. In the differential diagnosis; life-threatening situations such as acute coronary syndrome, pulmonary embolism and aortic dissection must be considered and detection at the life threatening situation and emergency treatment andintervention planning should be the first step. Many markers such as CK, CK-MB, troponin, D-dimer, are still used for the differential diagnosis of life-threatening chest pain.In this study we aimed to show whether or not there is a relationship between plazma copeptin levels and life-threatening chest pain and to determine whether or not we can use the levels of copeptin as a marker in the differential diagnosis of life-threatening causes of chest pain and non-life-threatening causes of chest pain in the emergency room.Patients and Methods: One hundred fifty patients with complaint of chest pain who were admitted to the Emergency Department of Erciyes University Faculty of Medicine, between 1 September 2010 and 28 February 2011 were included in the study. The patients were divided into two groups. The group 1 included 90 patients diagnosed with life-threatening causes of chest pain such as acute myocardial infarction, pulmonary thromboembolism, and aortic dissection. The group 2 included 60 patients with non-life-threatening and non-specific chest pain. The control group included 30 healty subjects who had no history of any disease and no pathological findings in physical examination.In order to evaluate the levels of biochemical parameters such as CK, CK-MB, Troponin I, D-dimer, and Copeptin, blood sample was obtained for one time from the patients.Results : When the biochemical parameters (CK, CK-MB, troponin, D-dimer, AST, and LDH) were analysed statistically it was found that there was a statisticaly significant difference between Group 1 and Group 2 (p 0.05).Conclusion: According to the findings we have obtained; it can be concluded that plasma copeptin can be used as a biomarker in differential diagnosis of chest pain with life-threatening and non-life-threatening causes in addition to other biomarkers.