Kronik böbrek hastalarında fibromyalji sendromu sıklığı ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
Frequency of fibromyalgia syndrome and its effect on quality of life in patients with chronic kidney diseases
- Tez No: 839790
- Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN ÖZKURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Nefroloji, İç Hastalıkları, Physical Medicine and Rehabilitation, Nephrology, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı renal replasman tedavisi (RRT) almayan evre 1-5 kronik böbrek hastalığı (KBH) olan hastalarda fibromyalji sendromu (FMS) sıklığını ve FMS'nin bu hastalarda yaşam kalitesi, depresyon ve anksiyete ile ilişkisini incelemektir. Çalışmaya, RRT almayan KBH'li 250 (110 kadın, 140 erkek) hasta ve 85 sağlıklı birey (kontrol) dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen katılımcıların ACR 2016 tanı kriterlerine göre Fibromiyalji Şiddet Skalası/Skoru (FŞS) hesaplandı. Hastalarda yaşam kalitesini değerlendirmek için Short Form-36 (SF-36), depresyonu değerlendirmek için Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ve anksiyeteyi değerlendirmek için Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ) kullanıldı. FMS olan katılımcılarda fonksiyonel durumu ölçmek için Fibromiyalgia İmpact Questionnaire (FIQ) kullanıldı. Çalışmaya katılan KBH'li hastaların sosyodemografik, klinik ve son 6 aydaki laboratuvar verileri çalışma formuna kaydedildi. Çalışmaya katılan KBH'li hastaların 8'inde (%3,2), sağlıklı bireylerin 3'ünde (%3,5) FMS tespit edildi. Kadın hastalarda FMS görülme sıklığı daha yüksek bulundu (p=0,023).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the frequency of fibromyalgia syndrome (FMS) in patients with stage 1-5 chronic kidney disease (CKD) who are not receiving renal replacement treatment (RRT) and the relationship between FMS and quality of life, depression and anxiety in these patients. 250 patients (110 women, 40 men) with CKD who did not receive RRT and 85 healthy individuals (control) were included in the study. Fibromyalgia Severity Scale/Score (FSS) of the participants included in the study was calculated according to the ACR 2016 diagnostic criteria. Short Form-36 (SF-36) was used to evaluate the quality of life in the patients, Beck Depression Scale (BDS) was used to evaluate depression, and Beck Anxiety Scale (BAS) was used to evaluate anxiety. The Fibromyalgia Impact Questionnaire (FIQ) was used to measure functional status in participants with FMS. Sociodemographic, clinical and laboratory data of the last 6 months of the CKD patients participating in the study were recorded in the study form. FMS was detected in 8 (3.2%) of the CKD patients and 3 (3.5%) of the healthy individuals participating in the study. The incidence of FMS was found to be higher in female patients (p = 0.023).