Güneydoğu Anadolu Bölgesi iklim şartlarına uygun farklı yonca (Medicago sativa L.) çeşitlerinin adaptasyonu ile ot verim ve kalitelerinin karşılaştırılması
Adaptation of different alfalfa (Medicago sativa L.) varieties to the climate conditions of the Southeastern Anatolia Region and comparison of the hay production and quality
  1. Tez No: 839813
  2. Yazar: İMAM HÜSEYİN AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER SÜHA USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmanın amacı Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer alana Gaziantep/Araban koşullarında farklı yonca (Medicago sativa L.) hat ve çeşitlerinin verim ve kalite özellikleri yönünden karşılaştırmaktır. Bu amaçla dokuz yonca çeşidi ve bir yonca hattı (Başbağ, Prosementi, Gulia, Banat, Labella, Gea, Sunter, Elçi ve Luzerne Harpe çeşitleri ve Gacer hattı) çalışmada materyal olarak kullanılmıştır. Deneme tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak 2019-2021 yılları arasında yürütülmüştür. Çalışmada verim ve kalite özellikleri yönünden yonca çeşitleri arasında önemli farklar bulunmuştur (P≤0.05). Araştırma sonuçlarına göre, yonca çeşitlerinin bitki boyu 72.30 cm ile 83.97 cm, yeşil ot verimi 7555.0 kg/da ile 9220.0 kg/da, kuru ot verimi 1794.4 kg/da ile 2120.6 kg/da, ham protein oranı % 22.87 ile % 25.90, ham protein verimi 465 kg/da ile 574 kg/da, ham kül oranları % 9.60 ile % 10.63, nötr deterjan lif oranları (NDF) % 34.50 ile % 38.77, asit deterjan lif oranları (ADF) % 23.80 ile % 27.33, sindirilebilir kuru madde oranı (SKM) % 67.63 ile % 70.37, kuru madde tüketim oranı (KMT) % 3.15 ile % 3.52, nispi yem değeri (NYD) 166.07 ile 193.13 ve sindirilebilir kuru madde verimi 1263 kg/da ile 1656 kg/da arasında değişmiştir. Çalışma sonunda Gaziantep/Araban ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi benzeri iklim koşullarına sahip bölgeler için kuru ot verimi açısından aynı istatistiki grupta yer alan Elçi, Başbağ ve Banat çeşitleri ile NYD yönünden en yüksek, NDF ve ADF oranı yönünden en düşük değerler elde edilen Luzerne Harpe çeşidi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare different alfalfa (Medicago sativa L.) cultivars in terms of yield and quality characteristics under Gaziantep conditions. For this purpose, nine alfalfa cultivars and one alfalfa line (Başbağ, Prosementi, Gulia, Banat, Labella, Gea, Sunter, Elçi and Luzerne Harpe and Gacer line) were used as materials in the study. The experiment was carried out according to the randomized complete block design with 3 replications in the growing season in 2019-2021. The difference between alfalfa varieties in terms of yield and quality characteristics was found to be significant (P≤0.05). According to the results of the research, plant height of alfalfa varieties was 72.30 cm and 83.97 cm, green herbage yield was 7555.0 kg/da and 9220.0 kg/da, dry herbage yield was 1794.4 kg/da and 2120.6 kg/da, crude protein ratio was 22.87% and 25.90%, crude protein yield was 465 kg/da to 574 kg/da, crude ash content 9.60% to 10.63%, neutral detergent fiber content (NDF) 34.50% to 38.77%, acid detergent fiber content (ADF) 23.80% to 27.33%, digestible dry matter (DDM) 67. 63% to 70.37%, dry matter intake ratio (DMI) 3.15% to 3.52%, relative feed value (RFV) 166.07 to 193.13 and digestible dry matter yield 1263 kg/da to 1656 kg/da. At the end of the study, Elçi, Başbağ and Banat varieties, which are in the same statistical group in terms of dry herbage yield, and Luzerne Harpe variety, which has the highest values in terms of RFV and the lowest values in terms of NDF and ADF ratio, can be recommended for Gaziantep/Araban and Southeastern Anatolia regions with similar climatic condition.