Yerel halkın turizmin etkilerine yönelik tutumları: Bir sakin şehir (Cıttaslow) olarak şavşat örneği
Resident attitudes towards the impact of tourism: An example of şavşat, a Cittaslow city
- Tez No: 839866
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET AVCIKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Geçmişten günümüze kadar yerel halk – turizm ilişkisi önem kazanan bir konu olmuştur. Turizmin bir destinasyonda gelişim sağlayabilmesi ve sürdürülebilir olması için yerel halkın turizme yönelik tutumlarının pozitif yönde olması gerekmektedir. Turizmin faaliyet gösterdiği bölgelerde ekonomik, sosyo-kültürel ve çevresel bir takım olumlu ve olumsuz etkiler ortaya çıkmaktadır. Turizmin olumsuz etkilerine maruz kalan yerel halk bölgede ki turizmin gelişimini desteklemeyecektir. Bu nedenle, yerel halkın turizmin etkilerine yönelik tutumlarının incelenmesi turizmin sürdürülebilirliği için önem kazanmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, turizmin gelişim aşamasında olduğu Şavşat ilçesinde yaşayan yerel halkın sosyo-demografik özellikleri ile turizmin etkilerine yönelik tutumları arasında anlamlı bir farklılık olup olmadığını ortaya koymaktadır. Bu amaç doğrultusunda çalışmada, nicel araştırma yöntemlerinden anket tekniği kullanılmış ve kolayda örneklem yöntemine başvurulmuştur. Saha çalışması 11-16 Nisan 2022 yılında araştırmacı tarafından yüz yüze uygulanmıştır. Saha çalışması sonucunda 423 katılımcıya anket uygulanmış eksik ve hatalı anketler çıkartılarak 403 anket veri setine dahil edilmiştir. Çalışmadan elde edilen veriler, bağımsız iki örneklem t testi ve tek yönlü varyans (ANOVA) testi yöntemleri ile incelenmiştir. Yapılan analizler sonucunda, yerel halkın yaş ve turistlerle etkileşim sıklığı değişkenleri ile turizmin etkilerine yönelik tutumları arasında anlamlı farklılıklar tespit edilirken cinsiyet, aylık gelir ve yaşanılan yerin turistik bölgelere yakınlığı değişkenleri ile turizmin etkilerine yönelik tutumları arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Katılımcıların medeni durumu, meslek grupları, Şavşat'da doğma ve Şavşat'da yaşama yılı değişkenlerine göre ''ekonomik ve sosyo-kültürel'' etki boyutlarında anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Katılımcıları eğitim düzeyleri ile turizmden kazanç sağlama değişkenlerinde ise ''ekonomik'' etki boyutunda anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Çalışmanın genel sonucuna baktığımızda ise, Şavşat'da yaşayan yerel halkın turizmin etkilerine yönelik tutumlarının pozitif yönde olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The relationship between the resident and tourism has been an increasingly important topic from the past to the present. For tourism to be able to contribute to development and be sustainable at a destination, the attitudes of the resident toward tourism need to be positive. In regions where operates, various positive and negative effects emerge on economic, socio-cultural, and environmental aspects. The resident exposed to the negative effects of tourism is less likely to support the development of tourism in the region. Therefore, examining the attitudes of the resident toward the impacts of tourism becomes crucial for the sustainability of tourism. The primary aim of this study is to determine whether there is a significant difference between the social-demographic characteristics of the resident in the Şavşat district, where tourism is in the development stage, and their attitudes towards the impact of tourism. Within the scope of this objective, the study employed the quantitative research method of a survey technique and utilized convenience Sampling method. The fieldwork was conducted by the researcher through face to face interviews from April 11th to 16th, 2022. As a result of the fieldwork, surveys were administered to 423 participants, and after removing incomplete and erroneous survey, 403 survey datasets were included. The data obtained from the study were analyzed using independent two-sample t-tests and one-way analysis of variance (ANOVA) methods. The analyses revealed significant differences between the attitudes of the resident toward the effects of tourism and variables such as age and frequency of interaction with tourists. However, no significant differences were found between gender, monthly income, and proximity of the place of residences to touristic areas and attitudes toward the effects of tourism. Significant differences were found in the dimensions of ''economic and social-cultural'' impacts based on the marital status, occopation groups, being born in Şavşat, and range of years living in Şavşat variables. In terms of the ''economic'' impact dimension, significant differences were also identified among participants based on their education levels and income derived from tourism. In summary, the overall conclusion of the study indicates that the attitudes of the resident in Şavşat towards the impacts of tourism are positive.