Kırıkdağ deresi taşkın yayılım haritalarının HEC-RAS ile belirlenmesi
Determination of Kırıkdag stream flood inundation maps with HEC-RAS
  1. Tez No: 839867
  2. Yazar: GÜLNUR SONA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHSUM AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Taşkınlar, dünya genelinde yaygın olarak görülen ve maddi-sosyo kültürel açıdan en fazla zarar veren doğal afetler arasındadır. Bu tür afetler, akarsuların depolama kapasitesini aştığı durumlarda meydana gelir. Fazla su kıyılardan taşarak yakındaki düşük kotlu arazileri kaplar ve bu da sosyal, ekonomik ve çevresel açıdan zararlara neden olur. Taşkın tehlikesi oluşturan alanları önceden belirleyip bu alanlarda önlem alınması önem arz etmektedir. Bu çalışmada Hakkari ili sınırları içinde bulunan Kırıkdağ deresine ait 2, 5, 25, 50, 100 ve 500 yıllık taşkın debileri Mockus yöntemi ile hesaplanmıştır. Bu debi değerleri için taşkın yayılım haritalarının oluşturulması amaçlanmıştır. ArgCIS, Google Earth ve Hec-Ras programları kullanılarak modellemeler hazırlanmıştır. Analiz sonucunda Kırıkdağ deresine ait taşkın yayılım haritaları elde edilmiştir. Çalışılan bütün debi değerlerinde taşkınların meydana geldiği sonucuna varılmıştır. Taşkın yayılım haritaları sayesinde riskli alanlar belirlenip bu bölgelerde ne gibi önlemler alınması gerektiği hakkında öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Floods are among the most widespread natural disasters worldwide, causing the most material and socio-cultural damage. Such disasters occur when rivers exceed their storage capacity. Excess water overflows the banks and covers nearby low-lying land, causing social, economic and environmental damage. It is important to identify flood hazard areas early and take precautions in these areas. In this study, 2, 5, 10, 25, 25, 50, 100 and 500 flood flows of Kırıkdağ stream located in Hakkari province were calculated by Mockus method. It is aimed to create flood inundation maps for these flow values. Modeling was prepared using ArgCIS, Google Earth and Hec-Ras programs. As a result of the analysis, flood inundation maps of Kırıkdağ stream were obtained. It was concluded that floods occurred at all flow values studied. Thanks to the flood propagation maps, risky areas were identified and suggestions were made about what measures should be taken in these areas.