Dizel, dizel-biyodizel kullanılan bir motorda emme havasına nem ilavesinin performans ve emisyonlara etkisinin deneysel incelenmesi
Experimental investigation of the effect of humidity added to intake air on performance and emissions in an engine using diesel, diesel-biodiesels
- Tez No: 839873
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHADDİN ORHAN AKANSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, iki silindirli, dört zamanlı, hava soğutmalı bir dizel motorda emisyon ve performans parametrelerini incelemek amacıyla emme havasına soğuk su buharı eklenmesiyle yapılan deneylerin sonuçları değerlendirilmiştir. Modifiye edilmiş bir dizel motor kullanılmış olup, farklı yük durumları (10 Nm ve 20 Nm) ve iki farklı yakıt (dizel ve %10 biyodizel-%90 dizel karışımı) test edilmiştir. Elde edilen verilere göre, emme havasına eklenen nem miktarının artmasıyla CO ve HC emisyonlarında azalma gözlemlenmiştir. CO emisyonlarında %10'a varan azalma sağlanmıştır, özellikle 0.05 ila 0.10 nem/yakıt oranında. CO2 emisyonlarında ise 10 Nm değerinde %4 düşüş ve 20 Nm değerinde %6 azalma elde edilmiştir. Ancak, NO emisyonlarında artış kaydedilmiş, fakat 0.10 nem/yakıt oranından sonra eklenen nemle birlikte %8 azalma gerçekleşmiştir. HC emisyonlarında ise tüm değerler için %10 azalma gözlemlenmiştir. Isıl verim, 0,05 nem/yakıt oranında artmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the results of experiments performed by adding cold water vapor to the intake air in order to examine the emission and performance parameters of a two-cylinder, four-stroke, air-cooled diesel engine were evaluated. A modified diesel engine was used and different load situations (10 Nm and 20 Nm) and two different fuels (diesel and 10% biodiesel-90% diesel mixture) were tested. According to the data obtained, a decrease in CO and HC emissions was observed as the amount of moisture added to the intake air increased. Up to 10% reduction in CO emissions has been achieved, especially at a moisture/fuel ratio of 0.05 to 0.10. A 4% decrease in CO2 emissions was achieved at 10 Nm and a 6% decrease at 20 Nm. However, an increase in NO emissions was recorded, but after a moisture/fuel ratio of 0.10, there was an 8% decrease with added moisture. A 10% decrease in HC emissions was observed for all values. Thermal efficiency increased at 0.05 moisture/fuel ratio.