Streptozotosin ile diyabet modeli oluşturulan ve Rumex crispus ekstraktı uygulanan ratlarda oksidatif stres ve inflamasyon biyobelirteç düzeyleri
Oxidative stres and inflammation biomarker levels in rat diabetes model established by streptozotocin treated with Rumex crispus extract
- Tez No: 839879
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EVREN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Diyabet, metabolik bozukluklar, oksidatif stres ve inflamasyon gibi çeşitli patofizyolojik süreçlerle ilişkilidir. Bu çalışma, streptozotosin ile diyabet modeli oluşturulan sıçanlarda Rumex crispus ekstraktının oksidatif stres ve inflamasyon biyobelirteçleri üzerindeki potansiyel etkisini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çalışma için erkek Spraque dawley sıçanları kullanıldı. Sıçanlar, streptozotosin ile tek dozda indüklenen diyabet modeli oluşturulduktan sonra, Rumex crispus ekstraktına maruz bırakıldı. Kontrol, Rumex crispus, diyabet, diyabet + Rumex crispus olmak üzere dört grup oluşturuldu. Oksidatif stres parametreleri (malondialdehit, süperoksit dismutaz, katalaz, glutatyon) ve inflamasyon biyobelirteçleri (tümör nekroz faktör-α, interlökin-6) serum örneklerinde ölçüldü. Biyokimyasal analizler neticesinde diyabetik gruplarda, kontrol ve Rumex crispus gruplarına göre SOD ve katalaz enzim düzeylerinde artış meydana geldiği (P0.05).
Özet (Çeviri)
Diabetes is associated with various pathophysiological processes such as metabolic disorders, oxidative stress and inflammation. This study aims to evaluate the potential effect of Rumex crispus extract on oxidative stress and inflammation biomarkers in rats modeled diabetes with streptozotocin. Male Spraque dawley rats were used for the study. Rats were exposed to Rumex crispus extract after establishing a single dose-induced diabetes model with streptozotocin. Four groups were created: control, Rumex crispus, diabetes, diabetes + Rumex crispus. Oxidative stress parameters (malondialdehyde, superoxide dismutase, catalase, glutathione) and inflammation biomarkers (tumor necrosis factor-α, interleukin-6) were measured in serum samples. As a result of biochemical analyses, there was an increase in SOD and catalase enzyme levels in the diabetic groups compared to the control and Rumex crispus groups (P0.05). In terms of MDA, the diabetes + Rumex crispus group levels were found to be lower than the other groups (P0.05). In conclusion, the antioxidant and anti-inflammatory potential of Rumex crispus may be considered as a potential candidate in the prevention or treatment of diabetes-related complications. However, more research and clinical studies need to be done.