Öğrenme analitikleri konulu makalelerin sistematik alanyazın taraması ile incelenmesi
Systematic literature review of articles on learning analytics
  1. Tez No: 839880
  2. Yazar: ANIL HARUN KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN İZMİRLİ, DOÇ. DR. ARAS BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmada, öğrenme analitikleri ile ilgili 2004 ve 2024 yılları arasında yayınlanan çalışmaların sistematik alanyazın taraması ile incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, Scopus veri tabanı kullanılarak, learning analytic“ (öğrenme analitiği) ve ”learning analytics" (öğrenme analitikleri) anahtar kelimeleriyle elde edilen makaleler (1064) incelenmiştir. Araştırmada, öğrenme analitiği konusunda yayınlanan akademik çalışmaların incelenmesi için sistematik alanyazın taraması ve bibliyometrik analiz yaklaşımları kullanılmıştır. Ayrıca t-SNE (T-distributed Stochastic Neighbor Embedding) analizi, metin madenciliği ve sosyal ağ analizi yöntemlerine de başvurulmuştur. Çalışma sonucunda, öğrenme analitiği konusundaki çalışmaların özellikle son yıllarda artış eğiliminde olduğu görülmüştür. Öğrenme analitiği alanına sırası ile ABD, İspanya, Avustralya ve Birleşik Krallık katkı yapmıştır. Öğrenme analitiği konusunda en çok katkı veren üniversiteler sırası ile Avustralya'daki Monash Üniversitesi (Monash University), Kuzey Avustralya Üniversitesi (University of South Australia) ve Birleşik Krallık'taki Açık Üniversitedir (The Open University). Öğrenme analitiği konusunda en çok yayın yapan iki araştırmacı Dragan Gašević ve Bart Rienties'tir. Öğrenme analitiği alanında çalışılan alt konular (1) öğrenme analitiklerinin bireyselleştirilmiş öğrenme süreçlerinde kullanımı, (2) öğrenme analitiklerinde veri-odaklı karar verme süreçleri, (3) öğrenme analitiklerinin kullanımında kişisel verilerin kullanılması ve etik durumlar, (4) biçimlendirici ölçme ve değerlendirme süreçlerinde öğrenme analitiklerinin kullanımı ve (5) yükseköğretimde çevrimiçi öğrenme süreçlerinin geleceğinde öğrenme analitikleri şeklindedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the studies on learning analytics published between 2004 and 2024 through a systematic literature review. For this purpose, using the Scopus database, the articles (1064) obtained with the keywords 'learning analytics' and 'learning analytics' were analysed. In the study, systematic literature review and bibliometric analysis approaches were used to examine academic studies published on learning analytics. In addition, t-SNE (T-distributed Stochastic Neighbour Embedding) analysis, text mining and social network analysis methods were also used. As a result of the study, it has been observed that studies on learning analytics have tended to increase especially in recent years. The USA, Spain, Australia and the United Kingdom have contributed to the field of learning analytics, respectively. The universities that contributed the most to the field of learning analytics are Monash University in Australia, University of South Australia and The Open University in the United Kingdom. The two researchers with the most publications in learning analytics are Dragan Gašević and Bart Rienties. The sub-topics studied in the field of learning analytics are (1) the use of learning analytics in individualised learning processes, (2) data-driven decision-making processes in learning analytics, (3) the use of personal data and ethical issues in the use of learning analytics, (4) the use of learning analytics in formative assessment and evaluation processes, and (5) learning analytics in the future of online learning processes in higher education.