Düşük laktozlu probiyotik ultrafiltre beyaz peynir üretimi
Manufacture of probiotic ultrafiltrated white cheese having low lactose
- Tez No: 839919
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TOPCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada, Lactobacillus acidophilus (LA), Lacticaseibacillus casei (LC) ve Bifidobacterium bifidum (BB) probiyotik suşlarının ek kültür olarak kullanıldığı düşük laktozlu probiyotik ultrafiltre (UF) beyaz peynir üretilmiştir. Üretilen peynirlerin olgunlaşma süresince (7., 30., 60., ve 90. gün) mikrobiyel, kimyasal, biyokimyasal ve duyusal özellikleri araştırılmıştır. Kontrol grubu olarak; standart UF beyaz peynir (K1) ve düşük laktozlu UF beyaz peynir (K2) üretimi yapılmıştır. Üretimin 7. gününde, LA, LC ve BB peynirlerinde probiyotik canlı mikroorganizma sayısı sırasıyla 2.16×107 kob/g, 4.03×108 kob/g ve 1.05×108 kob/g olarak bulunmuştur. Olgunlaşmanın sonunda (90.gün), canlı probiyotik mikroorganizma sayısı 107 kob/g üzerinde tespit edilmiştir. LC ve BB peynirlerinde post asidifikasyonun (depolama süresince gelişen asitlik) fazla oldu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, low-lactose probiotic ultrafiltrated (UF) white cheese was produced by using Lactobacillus acidophilus (LA), Lacticaseibacillus casei (LC) and Bifidobacterium bifidum (BB) probiotic strains as adjunct culture. Microbial, chemical, biochemical and sensory properties of the cheeses produced were investigated during the ripening period (7th, 30th, 60th and 90th days). As the control group, standard UF white cheese (K1) and low-lactose UF white cheese (K2) were produced. On the 7th day of production, the probiotic viable microorganism count in LA, LC, and BB cheeses was 2.16×107 cfu/g, 4.03×108 cfu/g and 1.05×108 cfu /g, respectively. At the end of the ripening period (90th day), the number of viable probiotic microorganisms was over 107 cfu/g. It was determined that post acidification (acidity increase during storage) was higher in LC and BB cheeses.