Türkiye'de yaşlılarla sosyal hizmet uygulamasında gerçekleştirilen sosyal etkinliklerin değerlendirilmesi ve sosyal politikalarla ilişkileri
Evaluation of social activities carried out in social service practice with elderly people in Turkey and their relationship with social policies
- Tez No: 839972
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA POYRAZ KOLLUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada güncel yaşlılık alanına dair bilgiler doğrultusunda literatür taraması yapılarak, yaşlı ve yaşlılığa olan bakış hakkında bir perspektif çizilmiştir. Genel literatür taramasında sosyal etkinliklere dair bilgilerin oldukça az olması, bu alana dair yapılan çalışmaların oldukça eski tarihli ve güncel olmaması nedeniyle söz konusu durum hakkında araştırma yapılmıştır. Araştırma Darüşşafaka Cemiyeti Yakacık Huzurevi ve Yaşlı Bakım Merkezi'nde yaşamlarına devam eden 15 yaşlı ile yarı yapılandırılmış mülakat şeklinde yapılmıştır. Sosyal etkinliklerin yaşlının iyilik haline olan etkisini araştırmak, bu etkileri olumlu yönde arttırılması ve makro anlamda sosyal hizmete kazandırılma yolları araştırılmıştır. Araştırmada yarı yapılandırılmış mülakat tekniği kullanılmış olup, elde edilen bulgular neticesinde sosyal politika düzeyinde öneriler sunulmuştur. Gerçekleştirilen çalışma neticesinde sosyal etkinliklerin yaşlının iyilik hali üzerinde olumlu etkisinin bulunduğu, sosyal etkinliklerin yaşlının psikolojik ve fizyolojik sağlının korunması için oldukça önemli olduğu saptanmıştır. Bu bulguların literatüre katkı sunması ve sonraki araştırmalar için kaynak görevi görmesi amaçlanmıştır. Ayrıca Darüşşafaka Yakacık Rezidans örneklemi üzerinden yaşlıların sanılanın aksine yekpare bir grup olmadığı farklı ihtiyaçlarının olduğu, sosyal etkinlik taleplerinin de isteklerine göre değiştiği, dolayısıyla tek tip sosyal etkinlikler yerine farklı türden sosyal etkinliklerin düzenlenmesi gerektiği ortaya çıkmıştır Bu tez çalışmasının aynı zamanda da yaşlı ayrımcılığına karşı bir duruş olarak da gösterilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmanın literatüre en önemli katkısı, yaşlıların kurum bakımından yararlanmadan önce (bıraktıkları) hayatlarında ne yapıyorlar ve şu an kurum bakımından yararlandıkları sırada ne yapıyorlar. Buna odaklanılmış ve cevabı verilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study By conducting a literature review in line with the information on the current field of aging, a perspective on the elderly and the view on aging has been drawn. During the general literatüre review it has been determined that information about social activities is quite limited. Studies on this field are quite old this research topic was chosen. The research was conducted in the form of a semi-structured interview with 15 elderly people living in Darüşşafaka Society Yakacık Nursing Home and Elderly Care Center. This research was conducted to investigate the effect of social activities on the well-being of the elderly. Ways to increase these effects in a positive way and to bring them into social work in a macro sense have been investigated. Semi-structured interview technique was used in the research, and suggestions were presented at the social policy level as a result of the findings. As a result of the study, it was found that social activities have a positive effect on the well-being of the elderly. It has been determined that social activities are very important for protecting the psychological and physiological health of the elderly. These findings are intended to contribute to the literature and serve as a resource for next research. Upon examining the sample of Darüşşafaka Yakacık Residence for the elderly, it has been revealed that contrary to popular belief, they are not a homogeneous group and have different needs. Their social activity requests also vary according to their preferences. Therefore, it has become evident that instead of uniform social activities, different types of social events should be organized. This thesis study also aims to be seen as a stance against elderly discrimination. The most significant contribution of this study to the literature is focusing on what the elderly individuals were doing in their lives before resorting to institutional care and what they are currently engaged in while benefiting from institutional care. The study tried to provide answers to this question.