Covid-19 pandemi sürecinin seramik sanatına yansımaları ve kişisel uygulamalar
Reflections of the Covid-19 pandemic process on ceramic art and personal applications
- Tez No: 839974
- Danışmanlar: PROF. SEYHAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
İnsanlık tarihini derinden etkileyen ve toplumsal yaşamın değişimine neden olan birçok etmen bulunmaktadır. Bunların başında savaşlar, yıkımlar ve salgın hastalıkları vb. olacak şekilde sıralanabilmektedir. 2019 yılı Aralık ayında hayatımıza dâhil olan ve bütün insanlığı etkisi altına alan yeni salgın hastalık Türkiye'yi ciddi biçimde etkilemiştir. Pandeminin ilan edilmesi ile birlikte getirilen zorunlu yasaklar toplumu derinden sarsmıştır. Toplumsal yaşantıya etki eden karantina sonrası neredeyse tüm sosyal ve ticari alanlar kapatılmış, ekonomi bozulmuş, sanatsal ve kültürel faaliyetler de bu durumdan payını almıştır. Karantina ile birlikte sanatsal üretimler de sekteye uğramış, ortaya koyulan eserler izleyicisi ile buluşamaz olmuştur. Sanatçılar bu duruma kayıtsız kalmayarak bireysel ve toplumsal olarak geçirilen bu bunalım dolu dönemi sanat eserlerinde bir belge niteliği taşırcasına eserlerinde yer vermişlerdir. Bu araştırma da, Covid-19 pandemisinin sanat eserlerine yansımasına ilişkin literatür taraması yapılmış ve Covid-19 pandemi sürecine ilişkin seramik uygulamalar gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, insanlık tarihinde her daim var olan salgın hastalıkların sanat eserlerinde nasıl işlendiği yer almaktadır. Konu, yakın tarihte yaşanan Covid-19 pandemisiyle beraber, dünya tarihinde yer alan büyük pandemilerle sınırlandırılmıştır. Yaşanılan toplumsal olayları kendine sorun edinen sanat, tarihte yaşanılan pandemi dönemlerini bireysel ve toplumsal açıdan birçok eser ile ifade ederek dönem hakkında bilgi ve tecrübe edinmemizi sağlamaktadır. Tez kapsamında Covid-19 pandemi sürecini konu edinen ulusal ve uluslararası sanat eserleri bir araya getirilerek incelenmiştir. Hazırlanan tez çalışması sanat eserleri ışığında, kayıplarımızı, geçirdiğimiz kötü ve belirsizlik dolu günlerin bilinmesi, anlaşılması ve unutulmaması amacıyla gerçekleştirilmiştir. Tez kapsamında yapılan kişisel uygulamalar Covid-19 pandemi sürecinin sosyal ve kültürel hayatımıza olan etkisi, getirilen kısıtlamalar çevresinde irdelenerek eserlere yansıtılmıştır. Uygulamalarda sosyal mesafe, dokunma, virüs, korunma, çevre kirliliği, pandemi sürecinin toplum üzerinde yarattığı kısıtlama gibi kavramlar çerçevesinde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Many factors deeply influence human history and lead to changes in societal life. These can be listed starting with wars, destructions, and epidemic diseases. A new epidemic disease that entered our lives in December 2019 has significantly affected Turkey and put the entire humanity under its influence. The mandatory prohibitions imposed with the pandemic declaration deeply shook society. Almost all social and commercial areas were closed after the impact on societal life due to quarantine measures; the economy was disrupted, and artistic and cultural activities also suffered. Artistic productions were disrupted alongside the quarantine, and the artworks created could no longer meet their audience. Artists, not indifferent to this situation, reflected this tumultuous period both individually and socially in their artworks, almost as a testament. This research includes a literature review on the reflection of the COVID-19 pandemic on art pieces and involves ceramic applications related to the COVID-19 pandemic process. The study encompasses how epidemic diseases, always present in human history, are depicted in art pieces. The subject has been limited to the recent COVID-19 pandemic and major World history pandemics. Art, concerned with societal events, enables us to gain knowledge and experience about periods through numerous individual and societal artworks depicting historical pandemic periods. Within the scope of the thesis, national and international artworks focusing on the COVID-19 pandemic process have been brought together and examined. This prepared thesis work has been conducted to acknowledge our losses and understand and not forget the bad and uncertain days we have experienced through the light of artworks. The personal applications undertaken in the thesis have been reflected in artworks by examining the impact of the COVID-19 pandemic process on our social and cultural life within the framework of restrictions imposed, addressing concepts such as social distancing, touch, virus, protection, environmental pollution, and the limitations created by the pandemic on society.