Güzel sanatlar lisesi 10. sınıf iki boyutlu ana sanat atölye dersinde sanat eleştirisi yönteminin öğrencilerin öğrenme süreçlerine etkileri
The effects of art criticism method on students' learning in fine arts high school 10th grade two-dimensional main art workshop course
- Tez No: 839975
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN ALAKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Sanat eğitiminin gelişmiş olduğu toplumlarda, sanatın yaşama yansıyan belirginlikleri olmakla beraber insanların sanatsal duyarlılığı ve bilinci gelişkin olabilmektedir. Toplumların eğitim-öğretim alanlarının başında gelen okullarda Görsel Sanatlar eğitiminin, çağdaş pedagojik yöntemler ile zenginleşmesinin büyük önemi vardır. Bu pedagojik yöntemlerden biri olan Çok Alanlı Görsel Sanatlar Eğitimi Yöntemi ile uygulama çalışmalarının yanında sanat tarihi, sanat eleştirisi ve estetik yaklaşımları birlikte ele alınmaktadır. Bu alt disiplinlerden sanat eleştirisi yöntemi ile sanat eserini tanıma, eleştirel yaklaşma, analiz etme, fikir yürütme gibi yetilerin sanatsal gelişime etki edebilen yanları olabilmektedir. Bu araştırma ile Güzel Sanatlar Lisesi 10. Sınıf İki Boyutlu Ana Sanat Atölye Dersinde Sanat Eleştirisi Yönteminin Öğrencilerin Öğrenmelerine Etkisi problem durumuna ve alt problemlere ilişkin ÇAGSEY disiplinlerinden sanat eleştirisi yöntemi ile ele alınan bir süreç izlenmiştir. Araştırma, 2022-2023 eğitim öğretim yılında Hatay Bedii Sabuncu Güzel Sanatlar Lisesi 10. Sınıf öğrecileri ile gerçekleştirilmiştir. Deneysel desenlerden öntest-sontest kontrol gruplu seçkisiz desen (The randomized pretest-posttest control group desing) modeli ile yapılan araştırma uygulama sürecinde, 40 kişilik denek havuzundan seçkisiz belirleme ile 20 öğrenci deney grubunu, 20 öğrenci de kontrol grubunu oluşturmuştur. Araştırma uygulama 5 haftalık süre ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada deney grubunda ''Sanat Eleştirisi ve Estetik'' ünitesine uyarlanan Edmund Feldman modeli sanat eleştirisi yöntemi ile öğrencilerin öğrenme düzeyleri, tutumları ve öğrenmelerinde oluşan kalıcılık düzeyine ilişkin etkilerin neler olduğu belirlenmek istenmiştir. Araştırmada nicel araştırma yöntemi ile elde edilen bulgular, iki boyutlu ana sanat atölye dersinde uygulama öncesi ve sonrası yapılan öntest ve sontest sonuçlarıyla ortaya konmuştur. Yapılan araştırma sonucunda sanat eleştirisi yönteminin, deney grubu öğrencilerinin öğrenme, tutum ve başarı düzeylerine ilişkin anlamlı sonuçlar verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In societies where art education is developed, although art has prominent features that are reflected in life, people can develop artistic sense and concious. It is of great importance that Visual Arts education is enriched with contemporary pedagogical methods in schools that are at the top of society education-teaching fields. The Multi-Fields Visual Arts Education Method, which is one of these pedagogical methods, and the practice of art, art criticism, and aesthetic approach are handled together. Among these sub-disciplines, such as recognizing the work of art ,artistic development of skills such as critical approach, analysis, and reasoning with the method of art criticism can be achieved. With this research, a process that deals with the problem situation and sub-problems with the sonata elestrial method, which is one of the disciplines of ÇAGSEY, was followed. The research was carried out with the students of Hatay Bedii Sabuncu Fine Arts High School 10th Chief of the 2022-2023 education. During the research application process, which was carried out with the randomized pretest posttest control group design model, which is one of the experimental designs, 20 students formed the experimental group and 20 students formed the control group in random selection from a sample pool of 40 people. Practicing of research was realized in 5 weeks. In the study, the Edmund Feldman model art criticism method, which was adapted to the“Art Criticism and Aesthetics”unit in the experimental group, also wanted to determine what the students' learning levels, attitudes, and the old level of kaholic were in their learning Pretest and posttest before and after . As a result of the research, it was seen that the art criticism method gave significant results regarding the learning, attitude and achievement levels of the experimental group students.