Japon çarpma yöntemi ile çarpma işlemi öğretimi: Bir eylem araştırması
Teaching multiplication with the Japanese multiplication method: An action research
- Tez No: 839997
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERAT YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu araştırma, ilkokulda çarpma işlemini uygulamada olan yöntemle öğrenememiş çocuklara Japon çarpma yöntemi (JAMED) ile çarpma işleminin öğretilmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma, eylem araştırması türlerinden teknik/bilimsel/işbirlikçi araştırma modeli ile yürütülmüştür. Araştırmanın amacı doğrultusunda, 2022-2023 eğitim öğretim yılında Diyarbakır ili Hani ilçesinde bulunan ve ilkokul 3.sınıf düzeyinde öğrenim gören dört öğrenci ile çalışılmıştır. Araştırma verileri; 3.Sınıf Çarpma işlemi Başarı Testi, Uygulama Öncesi Yarı Yapılandırılmış Öğretmen Görüşme Formu, Uygulama Sonrası Yarı Yapılandırılmış Öğretmen Görüşme Formu, Uygulama Sonrası Yarı Yapılandırılmış Öğrenci Görüşme Formu, Araştırmacı Günlüğü ve Değerlendirme Etkinlikleri Dereceli Puanlama Anahtarları aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmaya katılacak öğrencilerin belirlenmesi için uygulama sınıfında bulunan tüm öğrencilere 3.Sınıf Çarpma İşlemi Başarı Testi uygulanmıştır. Yapılan testten elde edilen sonuçlar analiz edilmiş ve testten en düşük puanı alan üçü kız ve testten en düşük puanı alan bir erkek öğrenci seçilmiştir. Öğrenci seçiminin ardından öğretmen ile uygulama öncesinde uygulamada olan çarpma yöntemi ile çarpma işlemi öğretimine dair görüşme yapılmıştır. Daha sonra uygulama süreci başlamış ve altı hafta boyunca geliştirilen eylem planları çerçevesinde JAMED yöntemi ile çarpma işlemi öğretimi gerçekleştirilmiştir. Her eylem planının ardından öğrenci ve öğretmen ile görüşmeler yapılmıştır. Ayrıca araştırmacı her derse ve dersin etkilerine ilişkin kendi günlüğünü tutmuştur. Görüşmelerden ve günlüklerden elde edilen bulgular iki kodlayıcı tarafından analiz edilmiştir. Her eylem planının uygulanmasının ardından öğrencilere değerlendirme etkinlikleri dağıtılmış ve değerlendirme etkinlikleri araştırmacı ve öğretmen tarafından ayrı ayrı dereceli puanlama anahtarı ile puanlanmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin analizi, içerik analizi ve betimsel analiz ile gerçekleştirilmiştir. 3.Sınıf Çarpma İşlemi Başarı Testi'nden elde edilen veriler ise MS Office Excel yazılımı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, öğrencilerin JAMED yöntemi ile çarpma işlemi öğretimi sürecini başarılı bir şekilde gerçekleştirdiklerini ve JAMED yönteminin çarpma işlemi öğretiminde etkili olduğunu göstermiştir. Araştırma sonunda; JAMED yönteminin Matematik Dersi Öğretim Programında yer alabileceği, JAMED yöntemi ile çarpma işlemi öğretimine kareli kâğıt ile başlanması ve JAMED yönteminin, farklı sınıf seviyelerinde denenmesi gibi öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in order to teach multiplication with the Japanese multiplication method (JAMED) to children who could not learn multiplication with the method in practice in primary school. The research was carried out with the technical/scientific/collaborative research model, which is one of the action research types. In line with the purpose of the research, it was studied with four primary school 3rd grade students in the Hani district of Diyarbakir in the 2022-2023 academic year. Research data; 3rd Grade Multiplication Success Test, Pre-Application Semi-Structured Teacher Interview Form, Post-Application Semi-Structured Teacher Interview Form, Post-Application Semi-Structured Student Interview Form, Researcher's Diary and Evaluation Activities were collected through Rubrics. In order to determine the students who will participate in the research, the 3rd Class Multiplication Success Test was applied to all students in the application class. The results obtained from the test were analyzed and three girls with the lowest score in the test and a boy with the lowest score on the test were selected. After the student selection, an interview was held with the teacher about teaching multiplication with the multiplication method, which was in practice before the application. Then, the implementation process started and multiplication was taught with the JAMED method within the framework of the action plans developed for six weeks. After each action plan, interviews were held with students and teachers. In addition, the researcher kept his own diary regarding each lesson and its effects. The findings from the interviews and diaries were analyzed by two coders. After the implementation of each action plan, evaluation activities were distributed to the students and the evaluation activities were scored separately by the researcher and the teacher with a rubric. The analysis of the data obtained from the research was carried out with content analysis and descriptive analysis. The data obtained from the 3rd Class Multiplication Achievement Test were analyzed using MS Office Excel software. The research findings showed that the students successfully performed the multiplication teaching process with the JAMED method and that the JAMED method was effective in teaching multiplication. At the end of the research; Suggestions were made that the JAMED method can be included in the Mathematics Curriculum, that teaching multiplication with the JAMED method should be started with squared paper, and that the JAMED method should be tried at different grade levels.