Malatya kültür turizmi potansiyeli ve Arslantepe Höyüğü'nün kamu turizm kurumları tarafından değerlendirilmesi
Evaluation of Malatya cultural tourism potential and Arslantepe Mound by public tourism institutions
- Tez No: 840040
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NALAN IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Türkiye, kültür turizm potansiyeli bakımından oldukça zengin bir ülkedir. Malatya ili de kültür turizmiyle öne çıkan cazip turizm destinasyonlarındandır. Turizm çeşitleri içerisinde önemli bir yeri olan kültür turizmi çerçevesinde Malatya ilinin değerlendirilmesi önem taşımaktadır. Bu araştırmanın temel amacını, Malatya ilinin kültür turizmi potansiyeli ve Arslantepe Höyüğü'nün kamu turizm çalışanlarının bakış açısı ile incelenmesi oluşturmaktadır. Bu hedef doğrultusunda araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmış, veri toplama için görüşme tekniği tercih edilmiştir. Bu kapsamda 12 adet sorudan oluşan bir yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Görüşme formları Malatya'da kamu alanında hizmet veren turizm çalışanlarına yöneltilmiştir. Görüşmeler 2022 Aralık - 2023 Mayıs tarihleri arasında yüzyüze gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler MAXQDA nitel veri çözümleme programı ile analize tabi tutulmuştur. Elde edilen veriler ışığında toplam 12 ana tema, 51 alt tema ve 97 kod oluşturulmuştur. Araştırma sırasında elde edilen verilerden yola çıkılarak Malatya ilinin kültür turizmi potansiyelinin yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Malatya'daki kültür turizmi faaliyetlerine ilişkin yapılan tanıtımların etkili olmadığı ve turizm altyapısının mevcut koşullarda yetersiz olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Ayrıca katılımcıların ifadelerinden yola çıkılarak eksikliklerin giderilmesi halinde Malatya'nın sahip olduğu değerler ile kültür turizmi alanında ön planda olmasına katkı sağlayacağı öngörüsü elde edilmiştir. Son olarak çalışma sonuçlarına göre çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Turkey is a very rich country in terms of cultural tourism potential. Malatya province is also one of the attractive tourism destinations that stands out with its cultural tourism. It is important to evaluate the province of Malatya within the framework of cultural tourism, which has an important place among tourism types. The main purpose of this research is to examine the cultural tourism potential of Malatya province and Arslantepe Mound from the perspective of public tourism employees. In line with this goal, qualitative research method was used in the study and interview technique was preferred for data collection. In this context, a semi-structured interview form consisting of 12 questions was used. Interview forms were directed to tourism employees serving in the public sector in Malatya. The interviews were held face to face between December 2022 and May 2023. The data obtained was analyzed with the MAXQDA qualitative data analysis program. In the light of the data obtained, a total of 12 main themes, 51 sub-themes and 97 codes were created. Based on the data obtained during the research, it was concluded that the cultural tourism potential of Malatya province is high. It has been concluded that the promotions regarding cultural tourism activities in Malatya are not effective and the tourism infrastructure is inadequate under current conditions. In addition, based on the participants' statements, it was predicted that if the deficiencies were eliminated, it would contribute to Malatya being at the forefront in the field of cultural tourism with its values. Finally, various suggestions are presented according to the study results.