Polislik mesleği ve zor kullanma yetkisi
Police profession and power to use force
  1. Tez No: 840041
  2. Yazar: ALİ KEMAL ÖZSULAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Law, Public Administration, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Devletin temel görevlerinden olan ve önemli bir yer tutan güvenlik hizmetleri, insan ve birlikte yaşayan toplumlarda zorunluluk arz eden konuların başında gelir. Toplumların güvenliğini ve huzurunu sağlamak açısından her türlü toplumsal barışı, huzuru ve güven ortamını bozan davranış, hal ve hareketlerin kontrol altına alma görevi, gelişmiş demokratik devletlerde şehir merkezlerinde, Genel kolluk kuvveti olan Polis Teşkilatı tarafından yürütülmektedir. Devletlerin asli görevi olan güvenlik, ülkelerin yönetim şekillerine göre farklılıklar gösterebilmektedir. Ancak yönetim şeklinde farklılıklar olabilir ama genel olarak istenilen amaç aynıdır, bu yönetimdeki değişikliklere rağmen oluşan farklılıklar; Toplum barışını, huzur ve kamu düzeni için kolluk kuvvetinin güvenlik açısından önemli bir yeri her zaman vardır. Bireyler ve topluluklar için eğitimin, sosyal hizmetlerin ve sağlık hizmetlerinin gerekliliği ne kadar önemli ve tartışma konusu olmadığı gibi, güvenlik hizmetinin önemi ve gerekliliği de tartışma konusu olmamalıdır. Sadece tartışılacak olan konu bu verilecek olan hizmetin tekniği, veriliş yöntemi ve niteliği olmalıdır. Polislerin görevlerini yerine getirirken huzur ve güven ortamına kastedecek şahıslara karşı gerekli işlemler yaparak, vatandaşın huzuru ve güvenini sağlamaktadırlar. Terör grupları, suç çeteler, hırsızlar, kanunsuzlar gibi toplumun huzuruna ve düzenine zarar veren şahıslara kanunda belirtilen yetkiye istinaden gerektiğinde kademeli olarak uygulanan zor kullanma yetkisi, genellikle vatandaşlar tarafından da gayet olumlu karşılanmakta ve bu sebeple Polis Teşkilatına olan güvenin devlete olan bağlılığın ve saygınlığının korunduğu anlaşılmaktadır. Yapılan çalışmasının genel perspektifine bakıldığında; Polislik Mesleği ve Zor Kullanma Yetkilerinin neler olduğu detaylı bir şekilde açıklanması amaçlanmıştır. Kamu düzenini sağlayan polisin görev ve sorumluluklarını iyi bilmeli, bu çerçevede çaba gösterilmeli ve de bu bilincin oluşması gerekir.
Özet (Çeviri)
Security services, which are one of the basic duties of the state and occupy an important place, are one of the most important issues for people and societies living together. In order to ensure the security and tranquility of societies, the duty of controlling all kinds of behaviors, situations and movements that disrupt social peace, tranquility and trust is carried out by the Police Organization, which is the general law enforcement force in city centers in developed democratic states. Security, which is the primary duty of the states, may differ according to the management styles of the countries. However, there may be differences in the form of administration, but in general, the desired goal is the same, the differences that occur despite the changes in this administration have an important place in terms of security for the peace of the society, peace and public order. Just as the necessity of education, social services and health services for individuals and communities is not a matter of debate, the importance and necessity of security service should not be the subject of discussion. The only subject to be discussed should be the technique, method and quality of the service to be provided. While performing their duties, the police ensure the peace and security of the citizens by taking the necessary actions against those who may attempt an atmosphere of peace and security. The authority to use force, which is applied gradually when necessary, to individuals who harm the peace and order of the society, such as terrorist groups, criminal gangs, thieves, and lawless people, is generally welcomed by the citizens, and it is understood that the trust in the Police Service, loyalty to the state and respectability are preserved. . Looking at the general perspective of his work; It is aimed to explain in detail what the Police Profession and Powers of Use are. The police who maintain public order should know their duties and responsibilities well, efforts should be made within this framework and this awareness should be created.