Economic evaluation of vertical farming in Istanbul, Turkey, by black scholes real option model
Dikey tarımın İstanbul, Türkiye'de black scholes reel opsiyon modeli ile ekonomik değerlendirilmesi
- Tez No: 840069
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ÇAĞRI TOLGA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
Dünyadaki hızlı nüfus artışı ve şehirleşme trendi, gelecekte bir gıda kriziyle karşılaşılması tehlikesini yaratıyor. Ayrıca iklim değişikliği, tarım arazilerinin bozulması gibi nedenler de bu endişeyi artırıyor. Bu nedenlerle yeni tarım yöntemleri popülerlik kazanıyor. Bu yöntemlerden biri olan dikey tarım uygulamaları günümüzde hızla yaygınlaşmaktadır. Dikey tarım uygulamaları, geleneksel tarım uygulamalarına göre cazip avantajlara sahiptir. Bununla birlikte, bazı dezavantajları da vardır. Literatürde dikey tarım ile ilgili çok sayıda çalışma olmasına rağmen, bölgesel olarak pazardaki rekabet gücünü değerlendirmek için özel çalışmalara ihtiyaç vardır. Bu tezde, İstanbul'da orta ölçekli 200 metrekarelik teorik bir dikey tarım yatırımının ekonomik fizibilitesini inceledik. Literatürde marul yetiştiriciliği ile ilgili yapılan çalışmalarda girdi ve çıktılar belirlendiği için tesisimizin marul ürettiğini varsaydık. Öncelikle Net Bugünkü Değer yöntemini ve ardından Black-Scholes yöntemini kullanarak bir ekonomik fizibilite çalışması yaptık. Literatürde de belirtildiği üzere yatırım ve faaliyet giderleri yüksek olması sebebiyle, birim başına üretim maliyeti de yüksek olmaktadır. Faaliyet giderlerinin yaklaşık yüzde 75'ini elektrik gideri oluşturmaktadır. Net Bugünkü Değer yöntemi ile toptan hal fiyatlarındaki yüksek satış fiyatı üzerinden yaptığımız çalışmada üretim tesisimizin 10 yıllık üretim sürecinde neredeyse başa baş noktasında olduğunu, BlackScholes yöntemiyle ise daha karlı olabileceği sonucuna vardık. Ancak dikey tarım ürünleri piyasada toptan fiyatlarla rekabetten ziyade daha yüksek fiyatlarla kendilerine pazar oluşturduklarından dolayı toptan fiyatlardan daha yüksek satış fiyatı üzerinden çalıştığımız senaryoda hem Net Bugünkü Değer hem de Black-Scholes yöntemiyle daha olumlu ve umut verici sonuçlar elde edilmiştir. Elde ettiğimiz veriler ışığında, ilave araştırmalar gerektirse de dünya çapında mevcut karlı tesisler gibi yatırımların Türkiye'de de ekonomik olarak verimli olacağı kanaatine vardık.
Özet (Çeviri)
The rapid increase in the population and the trend of urbanization in the world create the danger that a food crisis may be encountered in the future. In addition, reasons such as climate change and degradation of farmlands increase this concern. For these reasons, new agriculture methods are gaining popularity. Vertical farming practices, which is one of these methods, are rapidly becoming widespread nowadays. Although there are many studies on vertical farming practices in the literature, there is a need for special studies to evaluate its' regional competitiveness in the market. In this thesis, we examined the economic feasibility of a midscale 200 square meter hypothetical vertical farming investment in Istanbul. Since the inputs and outputs were determined in the studies on lettuce cultivation in the literature, we assumed that our facility produces lettuce. In the study we conducted on the high selling price of wholesale market with the Net Present Value method, we concluded that our production facility was almost at the break-even point in the 10-year production period, and that it could be more profitable with the Black-Scholes method. However, since vertical farming products priced higher, more positive, and promising results have been obtained with both NPV and Black-Scholes method in the scenario where we work on higher sales prices than wholesale prices. In the light of the data we have obtained, we have concluded that, although it requires additional research, investments such as existing profitable facilities around the world, would be economically efficient in Turkey as well.