Mardin ekolojik koşullarında mercimek(Lens culinaris medic.) çeşitlerinde verim ve bazıverim özelliklerinin belirlenmesi
Determination of yield and some yield characteristics of lentil varieties in Mardin-Kızıltepe ecological conditions
- Tez No: 840091
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu araştırma, Mardin-Kızıltepe Yayıklı köyünde 2020-2021 yetiştirme sezonunda 12 tescilli mercimek (Seyhan-96, Yerli Kırmızı, Fırat-87, Atakan, Özbek, Çağıl, Çiftçi, Şanlıbey, Şakar, Altın Toprak, Evirgen ve Tigris) çeşitlerinde verim ve verimle ilgili özelliklere olan etkisinin belirlenmesi amacıyla kuru şartlarda yürütülmüştür. Deneme tesadüf bloklarında deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Araştırmada incelenen bitki boyu (cm), ilk bakla yüksekliği (cm) dal sayısı (adet/bitki), bitkide bakla sayısı (adet/bitki), bitkide tane sayısı (adet/bitki), bin tane ağırlığı (g), tane verimi (kg/da), biyolojik verim (kg/da) ve hasat indeksi (%) bakımında % 1 önemli farklılıklar tespit edilmiştir. Çalışmada elde edilen sonuçlara göre; bin tane ağırlığı 27.5-46.0 g arasında değişmiş ve en düşük değer Evirgen, en yüksek değer ise Şakar çeşidinde elde edilmiştir. Tane verimi bakımından 186.8-281.7 kg/da arasında değiştiği ve en yüksek verim Şanlıbey ile Seyhan-96 çeşitlerinde elde edilmiştir. Hasat indeksi %25.2-35.5 arasında değişirken, en yüksek hasat indeksi Şanlıbey çeşidinde elde edilmiştir. Sonuç olarak Mardin bölgesi için tüm özellikler bakımından Şanlıbey ve Seyhan-96 çeşitleri birçok özellik bakımından en iyi sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research investigated the yield and yield of 12 registered lentil varieties (Seyhan-96, Yerli Kırmızı, Fırat-87, Atakan, Özbek, Çağıl, Çiftçi, Şanlıbey, Şakar, Altın Toprak, Evirgen and Tigris) in the 2020-2021 growing season in Mardin-Kızıltepe Yayıklı village. It was carried out under dry conditions in order to determine its effect on yield-related characteristics. The experiment was conducted with three replications according to the experimental design in randomized blocks. Plant height (cm), first pod height (cm), number of branches (pcs/plant), number of pods per plant (pcs/plant), number of grains per plant (pcs/plant), thousand grain weight (g), grain yield ( Significant differences of 1% were detected in terms of kg/da), biological yield (kg/da) and harvest index (%). According to the results obtained in the study; thousand grain weight varied between 27.5-46.0 g and the lowest value was obtained in Evirgen variety and the highest value was obtained in Şakar variety. In terms of grain yield, it varied between 186.8-281.7 kg/da and the highest yield was obtained in Şanlıbey and Seyhan-96 varieties. While the harvest index varied between 25.2-35.5%, the highest harvest index was obtained in the Şanlıbey variety. As a result, the best results were obtained for the Mardin region in terms of all characteristics of Şanlıbey and Seyhan-96 varieties.