Asenkron motor hız kontrolü ve uygulamalarında programlanabilir mantıksal kontrol cihazı
Programmable logic controller for asynchronous motor speed control and applications
- Tez No: 84013
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. CENGİZ TAPLAMACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
ASENKRON MOTOR HIZ KONTROLÜ VE UYGULAMALARINDA PROGRAMLANABİLİR MANTIKSAL KONTROL CİHAZI (Yüksek Lisans Tezi) Ömer Faruk ZENGİN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 1999 ÖZET Programlanabilir mantıksal kontrol cihazları ( Programmable Logic Controller, PLC ), endüstriyel otomasyon ve kontrol sistemleri için geliştirilmiş özel amaçlı endüstriyel bilgisayarlardır. Geçmişte kontaktör, yardımcı röle, zaman rölesi ve sayıcılar gibi elemanlarla gerçekleştirilen endüstriyel otomasyon devreleri, günümüzde yerini PLC li endüstriyel otomasyon devrelerine bırakmıştır. Endüstriyel otomasyon devreleri genellikle lojik fonksiyonlarla ifade edilebilen sistemlerden oluşur. Bu çalışmada PLC 1er yazılım ( software ) ve donanım ( hardware ) olarak kapsamlı bir şekilde ele alınmış, programlama mantığı incelenmiş, bunun yanında konunun daha iyi anlaşılması maksadıyla endüstriyel örnekler verilmiş ve son olarak endüstride yaygm olarak kullanılan asenkron motorlar için PLCli hız kontrol sistemi tasarlanarak, uygulaması gerçekleştirilmiştir. Mevcut çalışma ile PLC lerin endüstriyel sistemlere uygulanmasıyla, daha kısa üretim sürelerine, daha etkin otomasyona, daha yüksek ve tutarlı kaliteye ulaşıldığı teorik ve pratik olarak gösterilmiştir. Ayrıca, gerçekleştirilen çalışma ve uygulama seti üniversite yüksek gerilim ve makina laboratuvarlannda eğitim ve öğretim amaçlı kullanılabilecek özellikte olup, başlı başına bir otomasyon eğitim deney seti şeklinde hazırlanmıştır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Danışman 608.02.02 PLC, AC Motor Hız Kontrolü, PLC Uygulamaları 138 Doç. Dr. M. Cengiz TAPLAMACIOĞLU
Özet (Çeviri)
11 PROGRAMMABLE LOGIC CONTROLLER FOR ASYNCHRONOUS MOTOR SPEED CONTROL AND APPLICATIONS (M. Sc. Thesis) Ömer Faruk ZENGİN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 1999 ABSTRACT Programmable logic controller devices (PLC) are specially developed multipurpose industrial computers for industrial computers for industrial automation and control systems. In literature most of the industrial automation circuits were consisted of contactors, auxiliary relays, time relays and counters are now left their place to PLC applied industrial automation circuits. Therefore, recent industrial automation circuits use the systems which can be defined by logical functions. In the present study, PLC have been investigated both software and hardware structure. The programming logic has also been examined and some industrial examples are given to describe the affectiveness of PLC s. As a case study, an asynchronous motor speed control system with the present PLC has been designed and imlemented at the laboratory. As a result of using the PLC, it has been showed practically that the shorter production time, more effective automation and higher quality are attained. This work has also been prepared for using the designed system at the university hige voltage and machine laboratories for the purpose of controlling experiments and as an automation system educational set-up. Science Code : 608.02.02 Key Words PLC, AC Motor Speed Control, PLC Applications Page Number 138 Advisor : Associate Prof. Dr. M. Cengiz TAPLAMACIO?LU