Hayvan gübresinin-farklı biyokütle karışımlarının birlikte piroliz kinetiğinin izotermal olmayan yöntemle belirlenmesi
Determination of co-pyrolysis kinetics of animal manure-different biomass mixtures by non-isothermal method
- Tez No: 840163
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN BAYTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Günümüzde her geçen gün yenilenen teknoloji ve nüfus artışı enerji tüketimini de artırıp Petrol, doğal gaz, kömür gibi fosil yakıt kaynaklarını tükettiği için bu yakıtların yerine alternatif enerji kaynaklarına ihtiyaç duyulur. Yenilebilir enerji çevre dostu olduğundan en iyi alternatif enerji kaynağıdır. Yenilenebilir enerji ısıtma, ulaştırma, elektrik üretimi gibi alanlarda kullanılması, yerli nitelikli olması, yakıt maliyetinin düşük olması temiz ve çevreci olmasıyla son yıllarda önem kazanmış. Güneş enerjisi, hidroelektrik enerji, rüzgar enerjisi, biyokütle enerjisi, jeotermal enerji ve gelgit enerjisi yenilenebilir enerji kaynaklarıdır. Biyokütle, kaynağını her türlü hayvansal, bitkisel, mikrobiyal atıktan alabilir. Böylelikle hem atıkların çevreye vermiş olduğu zarar azaltılır hem de temiz enerji elde edilir. Biyokütle enerjisi üretiminde en çok tercih edilen termokimyasal dönüşüm prosesi biyokütlenin pirolizidir. Bu tezde; Siirt fıstığı kabuğu ve koyun gübresi hammaddelerin tekli ve 1/1 oranında karıştırılıp badem kabuğu-koyun gübresi ve Siirt fıstığı kabuğu-koyun gübresi karışımların piroliz kinetiği TGA yöntemiyle incelenir. Piroliz kinetik çalışmaları, modele bağlı yöntem olan Coats-Redfern yöntemi, ve modelden bağımsız olan Flynn-Wall-Ozawa ve Kissinger-Akahira-Sunose yöntemleri kullanılıp çalışılmış. TGA yönteminde dört farklı ısıtma hızının (5 oC/dk,10 oC/dk,15 oC/dk ve 20 oC/dk) etkisi incelenmiş. Hammaddelerin elemental bileşimini belirlemek için elemental analizleri yapılmış. Hammaddelerin yapısında oksijen miktarının fazla oluşu hammaddelerin yakıt olarak kullanılabilirliğini gösterir. Biyokütlelerin koyun gübresiyle kullanılması aktivasyon Ea azaltır.
Özet (Çeviri)
Today, as the technology and population growth that are renewed day by day increase energy consumption and consume fossil fuel resources such as oil, natural gas and coal, alternative energy sources are needed instead of these fuels. Renewable energy is the best alternative energy source because it is environmentally friendly. Renewable energy has gained importance in recent years due to its use in areas such as heating, transportation, electricity generation, being domestic, low fuel cost, clean and environmental friendly. Solar energy, hydroelectric energy, wind energy, biomass energy, geothermal energy and tidal energy are renewable energy sources. Biomass can take its source from all kinds of animal, vegetable and microbial wastes. In this way, both the damage caused by wastes to the environment is reduced and clean energy is obtained. The most preferred thermochemical conversion process in biomass energy production is pyrolysis of biomass. In this thesis; The pyrolysis kinetics of Almond shell-sheep manure and Siirt pistachio shell-sheep manure mixtures by mixing the raw materials of Siirt pistachio shell and sheep manure in a single and 1/1 ratio are investigated by TGA method. Pyrolysis kinetic studies, the Coats-Redfern method, which is a model-dependent method, and the Flynn-Wall-Ozawa and Kissinger-Akahira-Sunose methods, which are model-independent, were used and studied. The effect of 4 different heating rates (5 oC/min, 10 oC/min, 15 oC/min and 20 oC/min) in the TGA method was investigated. Elemental analyzes were performed to determine the elemental composition of the raw materials. The high amount of oxygen in the structure of raw materials indicates the usability of raw materials as fuel. The use of biomass with sheep manure reduces Ea.