Propolis uygulamasının siyah alaca buzağılarda büyüme performansı, kan profili ve bazı genlerin ekspresyonları üzerine etkileri
The effects of propolis administration on growth performance, blood profile, and expression of some genes of holstein-friesian calves
- Tez No: 840164
- Danışmanlar: PROF. DR. METE YANAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hayvan Yetiştirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Bu çalışma propolis uygulamasının Siyah Alaca ırkı buzağılarda ishal, bağışıklık, yemden yararlanma, büyüme, gelişme ve sağlık parametreleri üzerine etkilerini ortaya koymak amacıyla yürütülmüştür. Yöntem: Çalışmanın, hayvan materyalini Atatürk Üniversitesi Gıda Hayvancılık Araştırma ve Uygulama Merkezi Sığırcılık Biriminde doğan Siyah Alaca ırkı buzağılar oluşturmuştur. Alt gruplarda 6 erkek ve 6 dişi buzağı olacak şekilde kontrol ve muamele gruplarında toplam 24 baş buzağı araştırmaya dâhil edilmiştir. Buzağılar doğumun ardından 60 gün boyunca doğum ağırlıklarının %10'u kadar tam yağlı sütle beslenmiştir. Buzağılar 60 günlük yaşta sütten kesilmişlerdir. Birinci haftadan itibaren buzağılara buzağı başlangıç yemi verilmiştir. Kaba yem Atatürk Üniversitesi Bitkisel Üretim Uygulama ve Araştırma Merkezinden temin edilmiştir. Buzağıların yemden yararlanma ve canlı ağırlık artışlarını belirlemek amacıyla yem tüketimleri günlük olarak canlı ağırlıkları ise 15 günde bir takip edilmiştir. Buzağıların ishal durumlarını belirlemek amacıyla haftalık olarak ishal skorlamaları yapılmıştır. Buzağılardan aylık aralıklarla alınan kanlarda hematolojik analizler, PCR analizleri ve Immunoglobulin G ve M analizleri yürütülmüştür. Araştırma 120 gün sürdürülmüştür.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study was carried out to determine the effects of propolis administration on diarrhea, immunity, feed efficiency, growth, development and health parameters in Holstein Friesian calves. Method: The animal material of the study consisted of Holstein calves born in Atatürk University Food and Livestock Research and Application Center Cattle Breeding Unit. A total of 24 calves in the control and treatment groups, including 6 male and 6 female calves in the subgroups, were included in the study. Calves were fed with full-fat milk at 10% of their birth weight for 60 days after birth. Calves were weaned at the age of 60 days. From the first week, calves were given calf starter feed. Roughage was obtained from Atatürk University Plant Production Application and Research Center. In order to determine the feed efficiency and average daily live weight gain of the calves, feed consumption was monitored daily and their live weights were followed every 15 days. In order to determine the diarrhea status of the calves, their manure was scored weekly. Hematological analyzes, PCR analyzes and Immunoglobulin G and M analyzes were carried out on the blood taken from the calves at monthly intervals. The research lasted 120 days.