EcoSnap: A mobile application for enhancing governance and addressing environmental issues in smart cities
EcoSnap: Akıllı şehirlerde yönetişimin geliştirilmesi ve çevresel sorunların çözümü için mobil uygulama
- Tez No: 840241
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERK ANBAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Artan nüfus ve kentleşme ile birlikte, şehir planlaması karmaşık ve zorlu bir görev haline gelmektedir. Son yıllarda gelişen akıllı şehirler kavramı ile teknolojiyi şehir planlamasına entegre ederek bu zorluklara potansiyel bir çözüm olarak ortaya çıktığı görülmektedir. Katılımcı Planlama Coğrafi Bilgi Sistemi (PPGIS), halkı görüş ve fikirlerini paylaşmaları için bir platform sağlayarak planlama sürecine dahil eden teknolojilerden biridir. PPGIS, mobil uygulamalarla birleştiğinde vatandaşların hareket halindeyken, anlık geri bildirimlerde bulunmalarına olanak tanıyarak halkın katılımını artırır. Bu tez, akıllı şehirler için kentsel planlamada PPGIS mobil uygulamalarının potansiyel faydalarını araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışma, vatandaşlara çevrelerindeki sorunları raporlamaları ve ilerlemeleri takip etmeleri için bir platform sağlamaktadır. Bu platform, kullanıcıların birbirleriyle etkileşim kurmasına ve sorunların çözümünde işbirliği yapılmasına imkan sağlamaktadır. Uygulama, kullanıcı dostu ve geniş bir kullanıcı yelpazesi tarafından erişilebilir olacak şekilde tasarlanmıştır. Çalışma ayrıca, uygulamanın vatandaş katılımını kolaylaştırmadaki etkinliğini ve şehir planlama sonuçlarına etkisini değerlendirecektir. Araştırma, akıllı şehirler için şehir planlamasında PPGIS mobil uygulamalarının potansiyel faydalarını ve sınırlamalarını keşfetmek için bir literatür taraması, vaka çalışmaları, anketler ve paydaşlarla görüşmeler dahil olmak üzere karma yöntemli bir yaklaşım kullanacaktır. Bu çalışmanın bulguları, akıllı şehirler için şehir planlamasında PPGIS mobil uygulamalarının kullanımına ilişkin değerli bilgiler sağlayacak ve gelecekteki şehir planlama politikalarının ve stratejilerinin geliştirilmesine bilgi sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
With the increasing population and urbanization, urban planning has become a complex and challenging task. In recent years, the concept of smart cities has emerged as a potential solution to these challenges by integrating technology into urban planning. Participatory Planning Geographic Information System (PPGIS) is one such technology that involves the public in the planning process by providing them with a platform to share their opinions and ideas. PPGIS, coupled with mobile applications, can enhance public participation by allowing citizens to provide feedback on the go. This thesis aims to investigate the use of PPGIS mobile applications in urban planning for smart cities. The study provides a platform for citizens to report on issues around them and track progress. This platform allows users to interact with each other and collaborate in solving problems. The application is designed to be user-friendly and accessible to a wide range of users. The study will also evaluate the effectiveness of the implementation in facilitating citizen participation and its impact on city planning outcomes. The research will use a mixed-methods approach, including a literature review, case studies, surveys, and interviews with stakeholders, to explore the potential benefits and limitations of PPGIS mobile applications in urban planning for smart cities. The findings of this study will provide valuable insights into the use of PPGIS mobile applications in urban planning for smart cities and inform the development of future urban planning policies and strategies.