Ortaokul öğrencilerinin sesli okuma kaygı düzeylerinin belirlenmesi ve bu kaygının çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Determining secondary school students' concerns on reading aloud and investigation of this anxiety in terms of various variables
  1. Tez No: 840240
  2. Yazar: BAHATTİN KARAKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FATİH ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Dört temel dil becerilerinden okuma hem anlama hem de aktarma becerisini barındırması açısından konuşma, yazma ve dinleme becerilerine göre daha fazla önem arz eder. Bireyin hem anlama hem de aktarma işlevini sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmesi doğru ve anlaşılır bir sesli okuma yapabilmesi ile mümkündür. Sesli okuma evde, sınıfta ya da bir topluluk önünde yapılması zor eylemlerden biridir. Bunun da başlıca faktörü ise kaygı unsurudur. Kaygının duyuşsal, bedensel ve bilişsel etki boyutları mevcuttur. Bu etkilerin tamamen kaldırılması ya da azaltılması anlama ve aktarma becerilerinin sağlıklı bir şekilde gelişmesini sağlayacaktır. Bu doğrultuda bu çalışmanın amacı ortaokul öğrencilerinin erken öğrencilik olarak adlandırılan bu dönemde sesli okumaya karşı kaygılarını tespit etmek ve bu kaygının çeşitli değişkenlere göre incelemektir. Bu bağlamda mevcut çalışma nicel araştırma yaklaşımlarından betimsel araştırma modeline dayalı olarak tasarlanmıştır. Araştırmanın örneklemi, seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden uygun örnekleme yöntemi ile seçilen Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı dört ortaokul öğrencilerinden, evreni ise Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı ortaokullarda okuyan 408 öğrenciden oluşmaktadır. Bu kaygının belirlenmesinde ve çeşitli değişkenler açısından incelenmesinde kendim geliştirilmiş olduğum 34 maddelik“Sesli Okuma Kaygısı ölçeği”uygulanmıştır. Ölçümler sonucunda ortaokul öğrencilerinin sesli okumaya karşı kaygılarının çok yüksek olmadığı ortaya çıkmıştır. Ayrıca cinsiyet, sosyo-ekonomik düzey, sınıf değişkenlerinde anlamlı farklılıklar bulunmazken yaş değişkeninde ise küçük yaşlardaki öğrencilerin büyüklere nazaran daha fazla kaygı yaşadıkları sonucu bulunmuştur
Özet (Çeviri)
Reading, one of the four basic language skills, is more important than speaking, writing and listening skills in terms of having both comprehension and transfer skills.It is possible for the individual to perform both the comprehension and transfer functions in a healthy way, with a correct and understandable reading aloud. Reading aloud is one of the difficult activities to do at home, in the classroom, or in front of a community. The main factor in this is anxiety. Anxiety has affective, physical and cognitive dimensions. Removing or reducing these effects will ensure a healthy development of comprehension and transfer skills. In this direction, the aim of this study is to determine the anxiety of secondary school students against reading aloud in this period, which is called early learning, and to examine this anxiety according to various variables. In this context, the current study was designed based on the descriptive research model, which is one of the quantitative research approaches. The sample of the study consists of four secondary school students affiliated to Muş provincial directorate of national education, selected by convenient sampling method from non-random sampling methods, and the population consists of 408 students studying in secondary schools affiliated to Muş provincial directorate of national education. To determine this anxiety and to analyze it in terms of various variables, the 34-item“Aloud Reading Anxiety Scale”, which I developed myself, was applied. As a result of the measurements, it was revealed that the secondary school students' anxiety towards reading aloud was not very high. In addition, while there were no significant differences in gender, socio-economic level and class variables, it was found that younger students experienced more anxiety than older students in the age variable.