Açıkbaş Mahmud Efendi ve tecvid ilmine dair Güzîde adlı eserinin tahlili
Analysis of the distinguished 'Guzide' work titled Acikbash Mahmud Afandi and the science of tajweed
- Tez No: 840331
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT AKKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GAZİANTEP İSLAM BİLİM VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kur’ân-ı Kerîm Okuma ve Kırâat İlmi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Açıkbaş Mahmud Efendi (ö. 1077/1666) Osmanlı dönemi Nakşî âlimlerinden biridir. Âmid'de (Diyarbakır) doğmuş, temel eğitimini amcası Aziz Mahmud Urmevî'den almış ve Diyarbakır başta olmak üzere birçok yerde eğitim faaliyetlerine devam etmiştir. O dönemin yöneticileri ile yaptığı sohbetlerden etkilenerek onlar gibi olmaya karar vermiş ve Mardin Voyvodası tayin edilerek belirli bir süre görevi îfâ etmiştir. Açıkbaş Mahmud Efendi, tasavvufi eserlerin yanı sıra tecvid alanındaki Güzîde'yi kaleme almıştır. Çalışmamız Açıkbaş Mahmud Efendi ve el-Güzîde fî ilmi't-tecvid adlı eserini konu edinmiştir. Çalışma, bir giriş, iki bölüm ve bir sonuçtan oluşmuştur. Birinci bölümde Açıkbaş Mahmud Efendi'nin hayatı ve eserleri hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde ise risale ve risalenin ulaşılan nüshaları ele alınarak tahlil edilmiştir. Tezin sonuç bölümünde varılan neticelere yer verilmiş ve konunun genel değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Acikbash Mahmud Afandi (d. 1077/1666) was one of the scholars of the Naqshbandi order during the Ottoman period. He was born in Amid, which is located in the province of Diyarbakir, and received his basic education from his uncle, Aziz Mahmud Urmavi. He continued his educational activities in various places, primarily in Diyarbakir. Influenced by his conversations with the rulers of that period, he decided to become like them and was appointed as the Governor of Mardin, where he served for a certain period of time. In addition to his mystical (tasawwufi) works, Acikbash Mahmud Afandi wrote a work called al Guzide fi ilmi'l tajweed on the science of recitation (Tajweed). Our study focuses on Acikbash Mahmud Afandi and his work al Guzide fi ilmi'l tajweed. The study consists of an introduction, two chapters, and a conclusion. The first chapter provides information about Acikbash Mahmud Afandi's life and works. In the second chapter, the treatise and the available copies of the treatise are discussed and analyzed. The conclusion section presents the findings of the thesis and provides an overall evaluation of the topic.