Gıdalarda kullanılmak üzere bakteriyofaj temelli enkapsülasyon yöntemlerinin incelenmesi, optimizasyon ve depolama etkinliği tayini
Investigaton, optimization and storage efficiency of bacteriophage based encapsulation methods for use in foods
- Tez No: 840330
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI BOYACI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Gıda Mühendisliği, Mikrobiyoloji, Biotechnology, Food Engineering, Microbiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bakteriyofajların, gıda muhafaza ve güvenliğine ilişkin biyokontrol uygulamalarında etkili antimikrobiyal potansiyelinden yararlanmak, heyecan verici bir gelecek beklentisi olmakla birlikte, başarı için, güvenli ve etkili bakteriyofaj ürünlerinin üretilmesine ihtiyaç vardır. Bakteriyofajların yaygın kullanımı, orta ve uzun süreli depolama ve kolay nakliye için gelişmiş metodolojiler gerektirmektedir. Seçilen yöntemin özellikleri, formülasyonlar, proses koşullarının işlem yapılacak bakteriyofaja yüksek özgünlük göstermesi, alternatif yöntemlerin üretilme ihtiyacını beraberinde getirmektedir. Bu tez kapsamında bakteriyofajların gıda örneklerinde biyokontrol ajanı olarak kullanımına ilişkin iki temel başlıkta araştırma gerçekleştirilmiştir; i) dondurarak kurutma (liyofilizasyon), püskürtmeli kurutma ve vakum küpük kurutma yöntemleri ile bakteriyofajların kurutulması, kurutma proses etkisinin izlenmesi ve depolama stabilitesinin incelenmesi, ii) kuru toz ve film formda hazırlanan bakteriyofaj preparatlarının hayvansal ve bitkisel gıdalar üzerindeki etkinliğinin incelenmesi. Bu tez kapsamında literatürde ilk kez kurutma işlemi sonrası belirli süre ve sıcaklıkta depolama gerçekleştirilmiş toz bakteriyofaj formülasyonlarının etkinliği gerçek gıda örneklerinde test edilmiştir. Tez kapsamında, bakteriyofaj tozlarının üretiminde liyofilizasyon ve püskürtmeli kurutma yöntemlerinin kullanımı, formülasyon tasarımı, proses kayıpları ve iki farklı sıcaklıkta depolama stabilitesi değerlendirilmiştir. Liyofilizasyon çalışması kapsamında sakkaroz, mannitol, polietilenglikol ve jelatin içeren sakkaroz karışımları ile bakteriyofaj kokteyli karıştırılarak hazırlanan 12 farklı formülasyon araştırılmıştır. Liyofilizasyon işlemi sırasında, kullanılan kriyoprotektanlarda bakteriyofaj titresinde 0,59-2,35 log POB arasında bir azalma gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is known that bacteriophages are effective antimicrobial agents in biocontrol applications related to food preservation and safety. While exploiting this potential is an exciting future prospect, there is an urgent need to produce safe and effective bacteriophage products to be successful. The widespread use of bacteriophages requires advanced methodologies for medium and long-term storage and easy transportation. The characteristics of the chosen method, formulations, and high specificity of the process conditions to the bacteriophage to be treated bring the need to produce alternative methods. Within the scope of this thesis, research has been carried out under two main headings regarding the use of bacteriophages as biocontrol agents in food samples: i) drying of bacteriophages via freeze drying (lyophilization), spray drying and vacuum foam drying method, monitoring the drying process effect and investigation of storage stability, ii) investigation of antimicrobial activity of dried powders in raw chicken meat and bacteriophage-based edible coating for the biocontrol of Salmonella in strawberry samples. Within the scope of this thesis, for the first time in the literature, the effectiveness of powder bacteriophage formulations, which were stored for a certain time and temperature after drying, was tested in real food samples. In this study, it is aimed to evaluate the use of freeze drying, spray drying and vacuum foam drying methods in the production of bacteriophage powders, formulation design, storage stability and activity at two different temperatures. In the lyophilization, 12 different formulations containing bacteriophage cocktail were prepared and the cryoprotectants at different concentrations used can be listed as follows: sucrose, mannitol, polyethlyneglycol, and sucrose gelatin mixture. During the lyophilization process, a decrease in the bacteriophage titer of 0.59-2.35 log PFU was observed in the cryoprotectants used.