Cumhuriyet döneminde Kayseri (1923-1960)
Kayseri during the Republic era (1923-1960)
- Tez No: 840411
- Danışmanlar: PROF. DR. KEZİBAN ACAR KAPLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 358
Özet
Kayseri tarihin hemen her döneminde doğu ile batı arasında bir köprü konumunda olmuş bir yerleşim olarak karşımıza çıkmaktadır. Kent doğu ile batı ticaretinde kavşak rolü oynamış ve her dönem önemini korumuştur. Kayseri, I. Dünya Savaşı ve Milli Mücadele dönemlerinde coğrafi konumu ve Anadolu'nun iç kesiminde bulunma avantajları sayesinde işgal edilmemiştir. Ancak, işgal altında olmasa da Milli Mücadele yıllarında Ankara Hükümeti ile sürekli bağlantı içinde olmuş, onunla bir dizi yazışma gerçekleştirmiş ve mücadeleye olumlu katkılarda bulunmuştur. Cumhuriyet döneminin ilk yıllarında ise Kayseri, ülkenin ekonomik ve sosyal geleceğinin şekillenmesinde önemli bir rol oynamıştır. Kent, ticaret hayatı açısından özel bazı özelliklere sahiptir. Şehrin köklü ticari geçmişi ve nüfusunun önemli bir kısmının ticaretten geçimini sağlaması, bu durumun temel nedenlerindendir. Ayrıca, Kayseri, devlet adamlarını yetiştirerek ülkenin siyasi yaşamına da etki etmiştir. Cumhuriyetin ilanından sonra açılan Türk Ocağı ve daha sonra Halkevi'nin faaliyetleriyle sosyal ve kültürel anlamda faaliyetlere sahne olmuş, ayrıca kurulan fabrikalarla ekonomiye yön vermiştir. Bu tezde, Kayseri'nin 1923-1960 yılları arasındaki sosyal-ekonomik ve kültürel durumu ve gelişimi ele alınacaktır. Bu yapılırken söz konusu dönemdeki gelişmeler süreklilik ve değişim bağlamında ele alınıp değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Kayseri, throughout history, has been a bridge from the East to the West. The city has played an intersection role in the commerces of the East and the West. Due to its advantageous geographical location and being situated in the inland of Anatolia, Kayseri remained unoccupied during World War I and the years of the National Struggle. However, it had good relations with the Ankara Government and greatly contributed to the Independence War. In the early years of the Republican era, due to its role in trade Kayseri played a significant role in shaping the country's economic and social life. In addition, Kayseri played an important role in political life as well since it was hometown of many prominent statesmen during this period. After the proclamation of the Republic, Kayseri, witnessed a cultural and social development mostly due to activities and contributions of social and poliştical organizations such as the Turkish Hearth and People's House. Finally, it played a significant role in newborn country's economy through its industry and trade. Some of the factories were first opened in Kayseri and contributed greatly to the Republic's economy. This dissertation aims to examine socio-economi and cultural developments in Kayseri between 1923-1960. While doing this, it will analyze these developments in terms of continuity and change