Acil servise başvuran kalp yetmezliği tanılı hastalarda serum glypican-6 düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of serum glypican-6 levels in patients with heart failure registering to the emergency department
- Tez No: 840412
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT YÜCEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Samsun Üniversitesi
- Enstitü: Samsun Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Giriş ve Amaç: Kalp yetmezliği acil serviste sıklıkla karşılaşılan, yüksek morbidite ve mortalite oranlarına sahip hastalıklardan biridir. Hastalığın tanısal yaklaşımında ve klinik ciddiyetinin belirlenmesinde birçok biyokimyasal belirtecin güncel kullanımda olan laboratuvar tetkiklerine ve görüntüleme yöntemlerine üstünlüğü araştırılmaktadır. Kalp yetmezliği tanısında kulllanılan en önemli biyobelirteçlerden biri N-terminal pro-B-tipi natriüretik peptid (NT-proBNP) dir. Bununla beraber tanısal yaklaşımlarda yeni biyomarkerların araştırılması ile ilgili çalışmalar devam etmektedir. Bu biyobelirteçlerden birisi de hem kardiyak fibroblastlar hem de kardiyomiyositler tarafından üretilen Glypican-6 (GPC-6)'dır. Bu çalışmamızda amacımız acil serviste kalp yetmezliği ile takip edilen hastalarda, serum GPC-6 düzeylerinin kalp yetmezliği tanısında kullanılmakta olan NT-proBNP düzeyleri ve ekokardiyografi bulguları ile karşılaştırılarak kullanılabilirliğini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Prospektif, zaman sınırlamalı olarak yapılan bu çalışmaya Aralık 2021 ile Nisan 2022 tarihleri arasında Samsun Üniversitesi Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'ne başvuran, 18 yaş üzerindeki kalp yetmezliği tanılı hastalar ve hasta grubu ile benzer demografik özellikleri olan sağlıklı gönüllüler dahil edildi. Başvuru anında eşlik eden serebro vasküler hastalık, pulmoner emboli, miyokard infarktüsü, malignite, intoksiksikasyon ve sepsis gibi GPC-6 düzeyini etkileyebilecek hastalığı olanlar çalışma dışı bırakıldı. Hastaların demografik verileri, vital bulguları, laboratuvar sonuçları, görüntüleme bulguları ve hastalığın ekokardiyografik bulguları kaydedildi. Hasta ve kontrol gruplarından alınan kan numunelerinde serum GPC-6 düzeyleri Enzyme Linked Immuno Sorbent Assay (ELISA) yöntemiyle ölçüldü. Bulgular: Çalışmaya 65'i hasta grubunda, 20'si kontrol grubunda olmak üzere toplam 85 olgu dahil edildi. Hasta grubunun yaş ortalaması 72,4±11,8 yıl, kontrol grubunun yaş ortalaması ise 68,2±12,3 yıl idi (p=0.173). Hasta grubunun median GPC-6 düzeyi (457 (140-2774) pg/mL) kontrol grubunun median GPC-6 düzeyinden (251,50 (145-1084) pg/mL) daha yüksekti (p=0.038).
Özet (Çeviri)
Introduction and Objectives: Heart failure is one of the most common diseases assigned to emergency department and has high morbidity and mortality rates. The superiority of many biochemical markers over current laboratory tests and imaging methods is still being investigated in the diagnostic approach and determination of the clinical severity of the disease. One of the most important biomarkers used in the diagnosis of heart failure is N-terminal pro-B-type natriuretic peptide (NT-proBNP). However, studies on the search for new biomarkers in diagnostic approaches continue. One of these biomarkers is Glypican-6 (GPC-6), which is produced by both cardiac fibroblasts and cardiomyocytes. In this study, our purpose is to investigate the usability of serum GPC-6 levels in patients followed up with heart failure in the emergency department, by comparing them with NT-proBNP levels and echocardiographic findings used in the diagnosis of heart failure. Material and methods: This prospective, cohort study included patients over the age of 18 with a diagnosis of heart failure and healthy volunteers with similar demographic characteristics to the patient group, who applied to the Emergency Service of Samsun University Samsun Training and Research Hospital between December 2021 and April 2022. Those who had a concomitant acute ischemia (Cerebrovascular Disease, Pulmonary Embolism, Myocardial Infarction), malignancy, intoxication and sepsis that could affect the GPC-6 level at the time of admission were excluded from the study. Demographic data, vital signs, laboratory results, imaging findings and echocardiographic severity levels of the disease were recorded. Serum GPC-6 levels in blood samples taken from patient and control groups were measured by Enzyme Linked Immuno Sorbent Assay (ELISA) method. Results: A total of 85 cases, 65 in the patient group and 20 in the control group, were included in the study. The mean age of the patient group was 72.4±11.8 years, and the mean age of the control group was 68.2±12.3 years (p=0.173). The median GPC-6 level of the patient group (457 (140-2774) pg/mL) was higher than the median GPC-6 level of the control group (251.50 (145-1084) pg/mL) (p=0.038).