Interaction of magnetic nanoparticles with polymersomes for use as multimodal nanocarriers
Manyetik nanoparçacıkların polimerzomlarla etkileşiminin multimodal nanotaşıyıcı olarak kullanımı için incelenmesi
- Tez No: 840481
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BANU İYİSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Manyetik nanoparçacıklar (MNP'ler), hastalıkların erken teşhisine ve tedavisine yardımcı olmak için yaygın olarak kullanılan ajanlardır. Ancak, vücuttaki belirli bir bölgede MNP'ler ile ilaç hedeflemeyi başarmak oldukça zordur. Bu durumlarda, pH'a duyarlı polimerlerzomlar, hem MNP'leri membranında hem de ilaçları çekirdekte barındırarak etkili bir ikili hedefleme fırsatı sağlayabilir. Bu nedenle, bu araştırmanın genel hedefi, potansiyel uygulamalar için süperparamanyetik demir oksit nanoparçacıkları (SPION'lar) ile etkileşime giren pH'a duyarlı polimerik nanotaşıyıcı sistemler tasarlamaktır. SPION'lar, diğer kontrast maddelerden daha iyi bir biyouyumluluğa sahip oldukları için çalışmanın manyetik nanoparçacıkları olarak seçilmiştir. Hedefimiz, 10- 15 nm boyutlara sahip SPION'ları birlikte çöktürme yöntemi ile sentezlemektir. Bu SPION'lar sonrasında Beta-Siklodekstrin ile stabil hale getirilecektir. Bunu takiben, poli(etilen glikol) (PEG), 2-(dietilamino)etil metakrilat (DEAEMA) ve ferrosenden oluşan polimerzom geliştirilecektir. Sonrasında, SPION'lar polimerzoma dahil edilerek ferrosen ve β-Siklodekstrin yapıları arasında kompleks oluşması sağlanacaktır. İkinci hedefimiz, bu multimodal nanotaşıyıcıların morfolojik analizini gerçekleştirmek ve etkileşimlerinin başarısını değerlendirmektir. Bu çalışmanın sonraki aşamasında, bu multimodal nanotaşıyıcıların görüntüleme uygulamaları için kullanılması ve gelecekteki çalışmalarda ilaç yüklemeye genişletilmesi öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Magnetic nanoparticles (MNPs) are extensively used targets for drugs to help with early detection and the treatment of disease. However, drug targeting with MNPs in a specific site within the body is quite challenging to achieve. In these situations, pH-responsive polymersomes can provide an effective dual targeting opportunity by hosting both MNPs on their membrane and drugs in the core. Therefore, the overarching objective of this research is to develop pH-sensitive polymersome that interacts with Super Paramagnetic Iron Oxide Nanoparticles (SPIONs), intended for potential applications. SPIONs were chosen as magnetic nanoparticles since they have good biocompatibility. We hypothesize that, in an acidic environment, increased permeability of pH-sensitive polymersomes induces controlled release from the core; meanwhile guiding with MNPs makes these structures a multimodal tool. In our first aim, we will synthesize SPIONs with average sizes of 10-15 nm using the co-precipitation method. These SPIONs will be stabilized with β-Cyclodextrin. Following that, Poly (ethylene glycol) (PEG), 2-(diethylamino)ethyl methacrylate (DEAEMA) and Ferrocene units will form the multimodal polymeric nanocarrier system. After polymersome formation, SPIONs will be introduced to the system, aiming for interaction with the exterior of the polymersome membrane facilitated by the complexation of ferrocene and Beta-Cyclodextrin. Our second aim involves conducting a morphological analysis of these multimodal nanocarriers to ensure their integrity and assess the success of the interaction. The ultimate prospective of this study is to utilize these multimodal nanocarriers for image-guided applications, potentially extending their use to drug loading in future studies.