Kanserli hücrelerde folik asit içeren magnetik nanopartikül etkileşimi
Interaction of cancer cells with folic acid modified magnetic nanoparticles
  1. Tez No: 246861
  2. Yazar: NAGEHAN SALTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. MEHTAP KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Dünyada ölümcül hastalıkların başında yer almakta olan kanserin tedavisinde, çeşitli sitotoksik ajanlar kullanılarak, çoğalan kanser hücrelerinin yok edilmesi amaçlanmaktadır. Aslında bu sitotoksik ajanların spesifik hücre özgüllükleri olmayıp, toksisiteyi başlatıp tüm sistemde yan etkileri olduğu görülmektedir. Kanser hücrelerinde pek çok reseptör üretilebilmektedir. Bu özelliklerinden faydalanılarak çeşitli kanser hücreleri hedeflenip, bu hedef reseptörlere uygun kompleksler sitotoksik ajan olarak oluşturulabilir.Bu çalışmada folik asit ile magnetik nanopartiküllerin kanserli hücrelerle etkileşimleri değerlendirilmiştir. Folik asit ile modifiye edilmiş magnetik nanopartiküller, çeşitli kanser hücrelerine hücre kültürü tekniği ile uygulanıp, bu yeni komplekslerin kanser hücreleri tarafından endositozis yoluyla alınıp alınmadığının, hem hücresel hem de ince yapı seviyesinde incelenmesi amaçlanmıştır.İlk aşamada nanopartiküller folik asit ile bağlanarak, bu kompleksin kanserli dokular içine geçmeleri sağlanmıştır. Folik asidin, kanser hücreleri yüzeyindeki folat reseptörüne yüksek affinite ile bağlanması düşünülmüştür. Böylece folik asit bağlanmasının, nanopartiküllerin hedef hücrelere geçişini kolaylaştırdığı düşünülmüştür. Hücrelerin ince yapı görüntüleri ve nanopartiküllerle etkileşimi Geçirimli Elektron Mikroskobu kullanılarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cancer takes the first place around the world of deadly illness. The known cancer theraphies arms to destroy the proliferating cancer cells using some cytotoxic agents. These cytotoxic agents are not specific for the cells but they begin the toxicity and have side- effects in all systems. There are lots of strategies about drug-cell interactions. Cancer cells also produce lots of receptors and biomarkers. Using this properties, different types of cancer cells can be chosen and complex cytotoxic agents may be produced adaptive to these cells receptors.In this study, cancer cells with magnetic nanoparticles which include folic acid of interaction was estimated. We aim to investigate in cellular and ultrastructural levels if these particles are taken by cancer cells by endocytosis or not. At first stage, nanoparticles were conjugated with folic acid and that complex can be transported into tumour tissues. Folic acid connected to folat receptor existing on the surface of tumoral cells. Thus, nanoparticles to target spesific cells were facilitated. Cancer cells with folic acid modified magnetic nanoparticles of interaction were displayed on TEM. Furthermore, Transmission Electron Microscope used to determine ultrastructure of the cells.