Use of geographical information system for the evaluation of some geotechnical properties in Batman, Türkiye
Batman'daki zeminlerin geoteknik özelliklerinin coğrafi bilgi sistemi ile değerlendirilmesi
  1. Tez No: 840490
  2. Yazar: HARUN TANYERİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURULLAH AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS), coğrafi verileri analiz etme, sorgulama, görselleştirme, istatistiksel analiz ve mekansal analiz gibi özellikler sunan bir veri kümesidir. İmara yeni açılacak alanlar ve kentsel planlama öncesinde, CBS verilerin daha etkili bir şekilde incelenmesine, yorumlanmasına, sonuç çıkarılmasına ve planlanmasına olanak tanır. Bu çalışma, sismik zemin etkileri ve yumuşak zemin özellikleri konusunda geoteknik sorunlardan kaynaklanan riskleri en aza indirmeyi amaçlamaktadır. Tez çalışmasında Batman Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi'nin arşivlerinden elde edilen zemin etüd raporları, saha ve laboratuvar deney sonuçları kullanılmıştır. Batman İli Merkez İlçesi yaklaşık 54 km² lik bir bölgeden elde edilen 253 sondaj verisinden jeolojik, jeofizik ve geoteknik veriler, CBS Ters Mesafe Ağırlıklı Enterpolasyon (IDW) yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Zeminin mühendislik özellikleri çalışma alanındaki çeşitli derinliklere (1,5, 3,0, 4,5, 7,5, 9,0 ve 15,0) göre incelenmiştir. Tez çalışması, standart penetrasyon deneyi (SPT), taşıma kapasitesi, yeraltı su seviyesi, kıvam limitleri, kayma dalgası hızı (VS), hâkim titreşim periyodu (T0) ve NEHRP, EUROCODE-8 ve TDBY2018 deprem yönetmeliklerine göre zemin sınıflandırma analizlerini içermektedir. Standart penetrasyon deneyi vuruş sayısı (SPT-N), 4 ile 50 arasında değişmektedir. Toplamda 1398 zemin numunesi incelenmiş olup, dokuz farklı gruba (CH, CL, GC, GM, GW, GW-GM, SC, SM ve SW-SM) ayrılmıştır. Ancak zeminlerin sınıflandırılması, kil içeren zemin örneklerinin yaklaşık %89 olduğunu ve çalışma alanında kil zemin yapısının baskın bir özellik olduğunu göstermektedir. 30 metre derinlikteki kayma dalgası hızı verilerinin analizi, çalışma alanındaki zemin sınıflarının NEHRP ve TDBY2018'e göre sınıflandırmasına göre C ve B veya EUROCODE-8'a göre B ve A olarak kategorize edilebileceğini ortaya koymuştur. Bu zemin sınıfları, çalışma alanındaki zeminin sismik özelliklerini değerlendirmek için önemlidir. Ayrıca Batman'ın kuzeyindeki zeminler genellikle gevşek yapıda olup diğer alanlarda ise orta sıkı ile sıkı zeminler bulunmaktadır. Batman Nehri'ne yakınlık, yeraltı su seviyesini artırırken taşıma kapasitesini düşürmektedir. Yeraltı su seviyesi 3,0 ile 15 metre arasında değişmektedir, ancak en yüksek zemin numunesi su içeriği %41 ile 1,5 metre derinlikte bulunmaktadır. Batman'daki bazı bölgeler alüvyal zeminlere ve yüksek yeraltı su seviyelerine sahiptir, bu da depremler sırasında sıvılaşma riskini artırır. Bu alanları bölgede belirlemek ve haritalamak için ileri çalışmalar yapmak oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
Geographic Information Systems (GIS) is a collection of data that offers features such as analyzing geographical data, querying, visualization, statistical analysis, and spatial analysis. Within the scope of construction areas and urban planning, GIS is used in digital mapping studies, allowing for more effective examination, interpretation, conclusion, and planning of data. This study aims to minimize risks emerging from geotechnical problems, specifically seismic site effects and soft soil properties. Soil survey reports, field and laboratory test results obtained from the archives of Batman Municipality's Directorate of Zoning and Urbanization were used during the study. Geological, geophysical, and geotechnical data obtained from 253 borehole logs within a region of approximately 54 km² of the Central District of Batman Province were analyzed using GIS Inverse Distance Weighting (IDW) method. Engineering properties of soils were examined according to various depths (1.5, 3.0, 4.5, 7.5, 9.0 and 15.0) in the study area. The study included a standard penetration test (SPT), bearing capacity, groundwater level, consistency limits, shear wave velocity (VS), site dominant vibration period (T0), and soil classification analyses according NEHRP, EUROCODE-8 and TDBY2018 earthquake regulations. The blow number of the standard penetration test (SPT-N) range from 4 to 50. A total of 1398 soil samples are classified into nine different groups (CH, CL, GC, GM, GW, GW-GM, SC, SM and SW-SM) over a large area. The soil classification clearly indicates that clayey soil samples make up 89% of the study area, demonstrating their dominance. The analysis of shear wave velocity data at a depth of 30 meters revealed that the soil classes in the study area can be categorized as C and B according to the NEHRP and TBDY2018 classification or B and A according to EUROCODE-8. These soil classes are important for evaluating the seismic characteristics of the soil in the study area. Furthermore, the soil in the northern region of Batman is typically loosely packed, while other areas have medium to dense soil. Also, the proximity to the Batman River results in increased groundwater levels and low bearing capacity. In addition, water level beneath the ground ranges from 3.0 to 15 meters, but the highest percentage of water content is found at a depth of 1.5 meters, with a percentage reaching up to 41%. Finally, certain areas in Batman have alluvial soils and a high groundwater level, which increases the risk of liquefaction during earthquakes and for further studies it is crucial to identify and map these areas in the region.