Minivida destekli ve şeffaf plak yöntemi ile elde edilen üst büyük azı distalizasyonun tedavi sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of the upper first molar distalization treatment results obtained by miniscrew-assisted and clear aligner method
- Tez No: 840491
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERAT SERDAR AKDENİZ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Tez çalışmamızın amacı; mini vida destekli sabit bir distalizasyon aygıtı ile şeffaf plak distalizasyon mekaniklerinin dişlerde meydana getirdiği etkilerin 3 boyutlu olarak karşılaştırılmasıdır. Hedefimiz, altın standart kabul edilen palatinal bölgeye yerleştirilen mini vida destekli ankraj ünitesi ve son dönemlerde kullanımı oldukça artan, geleceğin tedavisi olarak görülen şeffaf plaklar kullanılarak gerçekleştirilen distalizasyonun diş kavsi üzerindekini tedavi sonuçlarını incelemek, üst büyük azı ve kesici dişler üzerindeki açı ve düzlem değişimlerini değerlendirmektir. Mini vida destekli sabit distalizasyon aygıtı (MD) ve Şeffaf plaklar (ŞP) ile birinci büyük azı dişi distalizasyonu yapılan toplam 30 hasta çalışmamıza dahil edilmiştir. Distalizasyon başlangıcı (T0) ve distalizasyon bitiminde (T1) elde edilen üç boyutlu modellerin çakıştırılması ve incelenmesi ile üst arktaki transvers yöndeki değişimler, büyük azı dişlerin distalizasyon miktarlarıyla kesici ve küçük azı dişlerdeki ankraj kaybı, rotasyon değişimleri ile distal yönde devrilme miktarları ölçülmüştür. Veriler Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi ile istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. İstatistiksel anlamlılık düzeyi olarak 0,05 kullanılmıştır. MD grubunda birinci büyük azı dişin distale hareketi, sağ ve sol büyük azı dişleri arasındaki mesafe artışı, 1. büyük azı dişinin distale devrilmesi, distalizasyon miktarının birinci büyük azı dişte rotasyon değişimine oranı ve birinci büyük azı dişin rotasyonel değişimi ŞP grubuna göre anlamlı derecede büyük bulunmuştur. Birinci büyük azı dişi MD grubunda meziyo-palatinal yönde rotasyona uğrarken, ŞP grubunda meziyo-bukkal yönde rotasyon meydana gelmiştir. Kesici diş hareketlerinde gruplar arasında anlamlı fark bulunmuştur. MD grubunda kesici dişler palatinal yönde (Ortalama 0,35 mm) devrilirken, ŞP grubunda labial yönde (Ortalama 0,95 mm) hareket gözlenmiştir. Gruplar arasında; köpek dişleri arası yatay mesafe, küçük azı dişleri arası yatay mesafe, küçük azı dişlerin sagital yönde hareketi, ikinci büyük azı dişte devrilme açısı, köpek dişleri aks değişimleri, ikinci büyük azı dişin rotasyon değişimini, distale hareket miktarının birinci büyük azı dişin devrilme miktarına oranı, distalizasyon miktarının köpek dişleri aks değişimleri miktarına oranı ve distalizasyon miktarının ikinci büyük azı dişin rotasyon değişimine oranı açısından istatistiksel fark bulunamamıştır. Tüm ölçümlerde grup içi karşılaştırmalarda T1 zamanında anlamlı değişikler gözlenmiştir. Şeffaf plak distalizasyonu sırasında ön dişlerde ankraj kaybı mini vida destekli sabit aygıtlara göre daha fazladır. Fakat distalizasyon sonunda büyük azı dişlerinin sabit aygıtlara göre daha az distale devrildiği görülmüştür. Birim distalizasyon miktarına göre devrilme açısında fark bulunamamıştır. Bu sebeple şeffaf plaklar ile distalizasyon tedavisi sırasında, ön dişlerin ankrajı önemli ise destek mekaniklerinin kullanılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of our thesis work; is a 3-dimensional comparison of the effects of a mini screw-supported fixed distalization device and clear plate distalization mechanics on teeth. Our objective is to examine the treatment results of the distalization on dental arches, and to evaluate the angular and planar changes on the maxillary molars and incisors, using the miniscrew-supported anchorage unit placed in the palatal region, which is considered the gold standard, and the clear plates, which have been widely used in recent years and are considered as the treatment of the future. A total of 30 patients who underwent distalization of the first molar with a miniscrew-supported fixed distalization appliance (MD) and Clear aligners (CA) were included in our study. By superimposing and examining the three-dimensional models obtained at the beginning of distalization (T0) and at the end of distalization (T1), the changes in the transverse direction of the upper arch, the amount of distalization of the molars and the loss of anchorage in the incisors and premolars, the changes in the rotational direction and the amount of tilting in the distal direction were measured. The data were statistically evaluated with the Wilcoxon Signed Rank Test. A statistical significance level of 0.05 was used. In the MD group, the distal movement of the first molar, the increase in the distance between the right and left molars, the distal tipping of the 1st molar, the ratio of the amount of distalization to the rotational change in the first molar, and the rotational change of the first molar were found to be significantly greater than in the CA group. While the first molar MD rotated in the mesial-palatal direction, rotation occurred in the mesio-buccal direction in the CP group. There was a significant difference between the groups in the incisor tooth movements. While the incisors were tipped in the palatal direction (Mean 0.35 mm) in the MD group, the labial movement was observed in the CP group (Mean 0.95 mm). Among the groups; horizontal distance between canines, the horizontal distance between premolars, sagittal movement of premolars, the tilt angle of the second molar, canine axis changes, rotational change of second molar, the ratio of distal movement amount to the tilting amount of first molar, No statistical difference was found in terms of the ratio of the amount of distalization to the amount of canine axis changes and the ratio of the amount of distalization to the rotational change of the second molar. Significant changes were observed in T1 time in all measurements in group comparisons. Anchorage loss in anterior teeth during clear aligner distalization is more than miniscrew-supported fixed appliances. However, distal tipping of the first molars at the end of distalization was less in the clear aligner group. There was no difference in tipping according to the unit distalization amount. For this reason, if the anchorage of the anterior teeth is important during the distalization treatment with clear aligners, it may be recommended to use support mechanics.