Isıl işlem görmüş kaplamalardan üretilmiş kontrplakların bazı teknolojik özellikleri
Some technological properties of plywood made from heat treated veeners
- Tez No: 840515
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Wood Products, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada, Titrek Kavak (Populus deltoites) ile Doğu Kayını (Fagus orientalis Lipsky) ve odunlarından elde edilen 1.2 mm kalınlığındaki kaplama soyma yöntemi ile elde edilmiş kaplamalara ısıl işlem uygulanarak 3 tabakalı kontrplak üretilmiştir. İki farklı tutkal türü (fenol formaldehit ve üre formaldehit) kullanılarak üretilmiş kontrplakların mekanik ve fiziksel özellikleri değerlendirilmiştir. Standartlara göre elde edilen sonuçlar istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Isıl işlem, kontrplakların kalınlık artımında %67,3 oranında belirgin bir azalmaya neden olarak boyutsal stabiliteyi iyileştirme potansiyeli sunarken, su alma miktarında da %40,6 oranında önemli bir düşüş sağlamıştır. Bununla birlikte, ısıl işlem çekme-makaslama direncinde %14,6 ve eğilme direncinde %13 oranında bir azalmaya yol açmış, ancak elastikiyet modülü üzerinde önemli bir kayba neden olmamıştır. Tutkal türü ve ağaç türünün kalınlık artımı üzerindeki etkisi istatistiksel olarak önemsiz bulunurken, fenol formaldehit tutkalı, üre formaldehit tutkalına kıyasla daha yüksek eğilme direnci ve yapışma direnci sağlamıştır. Isıl işlemli kontrplakların direnç özelliklerinde genel bir azalma gözlemlenmiş olmakla birlikte, bu azalmaların birçok kullanım alanı için önemsiz olabileceği belirlenmiştir. Özellikle ısıl işlem, kontrplakların suya karşı direncini artırarak boyutsal stabiliteyi iyileştirmiş ve bu özelliklerin, düşük nem oranına sahip iç mekân uygulamalarında avantaj sağlayabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, three-layer plywood panels were produced by applying thermowood to 1.2 mm thick rotary-cut veneer sheets obtained from Oriental Beech (Fagus orientalis Lipsky) and Aspen (Populus deltoites) wood. The mechanical and physical properties of the plywood panels, produced using two different adhesive types (phenol-formaldehyde and urea-formaldehyde), were evaluated, and the results were statistically analyzed. Thermal treatment has led to a significant reduction in the thickness swelling of plywood by 67.3%, offering potential improvements in dimensional stability, while also resulting in a notable decrease in water absorption by 40.6%. However, thermal treatment caused a reduction in tensile-shear strength by 14.6% and bending strength by 13%, although no significant loss was observed in the modulus of elasticity. The effect of adhesive type and wood species on thickness swelling was found to be statistically insignificant, whereas phenol formaldehyde adhesive provided higher bending strength and bond strength compared to urea formaldehyde adhesive. Although a general decrease in the strength properties of thermally treated plywood was observed, these reductions were determined to be negligible for many applications. In particular, thermal treatment enhanced the water resistance of plywood and improved dimensional stability, suggesting that these properties could offer advantages in interior applications with low moisture levels.