Yenidoğan yoğun bakımda takip edilen hemodinamik olarak stabil yenidoğanlarda orogastrik sonda kullanımının gastroözofageal reflü sıklığına etkisi
The relationship between orogastric tube usage in neonatal intensive care unit and rate of gastro-esophagial reflux disease in hemodynamically stable newborns
- Tez No: 840521
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DİLEK, DR. SİNAN TAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Gastroözofageal reflü, mide içeriğinin, regürjitasyon veya kusma olsun olmasın, özofagus içine geçmesi olarak tanımlanmaktadır. Çoğu gastroözofageal reflü durumu kısa süreli olup komplikasyonlara sebep olmamaktadır. Çalışmanın amacı yenidoğan yoğun bakım ünitesinde orogastrik sonda kullanımı olan süt çocuklarında gastroözofageal reflü sıklığının belirlenmesidir. Gereç ve Yöntem: Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde, Ocak 2021-Aralık 2022 tarihleri arasında 34-41 gestasyon hafta doğan, orogastrik sonda ile beslenmiş olan 50 hastanın; 1 ay- 1 yaş arasında reflü semptomları 35 soruluk anket ile değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamızda orogastrik grubunun %2'sinde reflü görülürken, kontrol grubunun %12'sinde reflü saptandı. 6 ay ve altında olan süt çocuklarında görülen reflü sıklığı %9,3, 6 ay üzerindeki süt çocuklarında reflü sıklığı %4,3 olarak saptandı. Çalışmada kızlarda %7,3, erkeklerde %6,8 oranında reflü saptanmış olup K/E oranı:1,07/1 olarak tespit edildi. Prematür doğan süt çocuklarında reflü sıklığı %4,54 (n=1), term doğan süt çocuklarında reflü sıklığı %7,69 (n=6) olarak saptandı. Reflü sıklığı en fazla saptanan grup 37 hafta- 38 hafta 6 gün doğum haftasına sahip grup oldu, diğer gruplara göre anlamlı fark saptandı. NSVY doğum öyküsü olan hastalarda reflü saptanmadı, C/S ile doğan hastaların %10,3'ünde reflü saptandı. Anket yapılan tüm süt çocuklarında en sık görülen semptom, günde 1-3 kez olan kusma veya regürjitasyon olarak saptandı. OG grubu tüm süt çocuklarına göre değerlendirildiğinde, bir günde 3'ten fazla kusma ve regürjitasyon görüldüğü saptandı. Yaşa göre gruplandırıldığında, 6 ay altında kusma ve regürjitasyonun daha sık görüldüğü saptandı, istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu. Sonuç: Çalışmamızda kullandığımız 35 soruluk ankete göre elde ettiğimiz reflü skorları orogastrik sonda kullanılan grupta kontrol grubuna göre daha az olarak bulundu. OG grubundaki süt çocuklarında daha az sıklıkta reflü görülme sebebinin, YDYBÜ'nde bebeklerin bakımını sağlayacak ebeveynlere beslenme eğitiminin verilmesi, gaz çıkarmanın öğretilmesi, ailelerin daha sık kontrol muayeneye başvurması olduğu düşünüldü. 6 ay altında kusma ve regürjitasyonun daha sık görüldüğü saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: Gastroesophageal Reflux (GER) is defined as the flow of stomach contents into the esophagus. GER is frequently short-lasting and without any complications. The objective of this study is to investigate the frequency of GERD in infants with orogastric tube placement in a neonatal intensive care unit. Material and Method: A 35 question survey was used between January 2021 and December 2022 at Abant Izzet Baysal University Hospital Neonatal Intensive Care Unit to assess reflux symptoms in 50 patients who are 1 month old- 1 year old, who were born between 34-41 gestation week, and had a history of orogastric tube feeding. Results: %2 of participants in the orogastric (OG) group and %12 of participants in the control group were found to have reflux symptoms in this study. Frequency of reflux symptoms was found to be %9,3 (n=5) in infants 6 months and under and it was %4,3 (n=2) for infants over 6 months of age. Our study found the frequency of reflux symptoms as %7,3 (n=3) in females, and %6,8 (n=4) in males with a F/M ratio of 1,07/1. The frequency of reflux in infants born prematurely was % 4,54 (n=1), and the frequency of reflux in infants born term was %7,69 (n=6). The group with the highest frequency of reflux was the group with a birth week of 37 weeks - 38 weeks and 6 days, and statistically a significant difference was detected compared to the other groups. Reflux was not detected in patients with a history of vaginal birth, but reflux was detected in 10.3% of patients born with cesarean section. The most common symptom in all infants surveyed was found to be vomiting or regurgitation occurring 1-3 times a day. When the OG group was evaluated compared to all infants, it was determined that more than 3 vomiting and regurgitations were observed in a day. When grouped according to age, vomiting and regurgitation were found to be more common in children under 6 months, and a statistically significant difference was found. Conclusion: This 35-question survey study found lower reflux scores in the orogastric tube history group compared to the control group. It was thought that the reason why reflux was less common in infants in the OG group was that parents who would care for the babies in the NICU were given nutrition education, they were taught how to pass gas, and families resorted to more frequent check-ups. It was determined that vomiting and regurgitation were more common under 6 months.