Hipertansiyon tanısı ile izlenen çocuk hastalarda sol ventrikül hipertrofisi ile ilişkili klinik ve genetik özelliklerin değerlendirilmesi
Evaluation of clinical and genetic features associated with left ventricle hypertrophy in child patients with hypertension
  1. Tez No: 840522
  2. Yazar: MEHMET İZZET ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FIRAT KARDELEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Giriş ve Amaç: Hipertansiyon çocukluk çağında sıklıkla karşılaşılan hastalıklardan bir tanesidir. Hipertansiyonun erken tanısı ve tedavisi ile end-organ hasarlarının büyük ölçüde önüne geçilebilmektedir. Önemli end organ hasarlarından birisi de sol ventrikül hipertrofisi ve sol ventrikül diyastolik yetmezliğidir. Esansiyel hipertansiyon etyolojisinde tanımlanmış ve çalışmaları devam eden birçok genetik etyoloji mevcuttur. Esansiyel hipertansiyonun etyolojisinin aydınlatılmasıyla ilerleyen zamanlarda direkt nedene yönelik tedavi yöntemleri gelişme imkanı mevcuttur. Bizim bu çalışmamızda da esansiyel hipertansiyonla takip edilen hastaların genetik alt yapısının aydınlatılması ve genetik varyant ile sol ventrikül hipertrofisi arasındaki ilişkinin incelenmesi hedeflenmiştir. Hastalar ve Yöntemler: Araştırmaya çocukluk çağında esansiyel hipertansiyon tanısı ile takip edilen 80 hasta ve bilinen hastalığı olmayan, hipertansiyonu olmayan 66 kontrol grubu dahil edilmiştir. Hastaların kanları alınarak DNA izole edilmiş ve rs1042713 varyantı incelenmiştir. Hastaların poliklinik randevuları sırasında ekokardiyografi ile sistolik ve diyastolik fonksiyonları incelenmiş ve sol ventrikül kütleleri hesaplanmıştır. Bunların dışında hastaların boy, kilo, VKİ, yaş ve cinsiyet gibi klinik verileri de kaydedilmiştir. Bulgular: Çalışmaya 80 esansiyel hipertansiyon tanılı hasta ve 66 sağlıklı kontrol dahil edilmiştir. Hasta grubunun %66,3'ü erkek, kontrol grubunun %65,2'si erkektir.
Özet (Çeviri)
Objectives: Hypertension is one of the diseases frequently encountered in childhood. With the early diagnosis and treatment of hypertension, end-organ damage can be prevented to a great extent. One of the important end-organ damage is left ventricular hypertrophy and left ventricular diastolic failure. There are many genetic etiologies that have been identified and are still being studied in the etiology of essential hypertension. By elucidating the etiology of essential hypertension, it is possible to develop treatment methods directed directly to the cause in the future. In this study, it was aimed to clarify the genetic background of patients followed up with essential hypertension and to examine the relationship between genetic variant and left ventricular hypertrophy. Design and Methods: 80 patients who were followed up with a diagnosis of essential hypertension in childhood and 66 control groups with no known disease or hypertension were included in the study. DNA was isolated from the blood of the patients and the rs1042713 variant was examined. During the outpatient clinic appointments, the patients' systolic and diastolic functions were examined by echocardiography and their left ventricular masses were calculated. Apart from these, clinical data of the patients such as height, weight, BMI, age and gender were also recorded. Results: 80 patients diagnosed with essential hypertension and 66 healthy controls were included in the study. 66.3% of the patient group is male and 65.2% of the control group is male.