Understanding and characterization of the interactions and mixing processes between groundwater, surface water and transitional water bodies in coastal groundwater dependent ecosystems by using hydrogeochemical and isotopic data
Yeraltısularına bağımlı kıyı ekosistemlerinde yeraltısuyu, yüzey suyu ve geçiş suyu kütleleri arasındaki etkileşimlerin hidrojeokimyasal ve izotopik veriler kullanılarak karakterizasyonu
  1. Tez No: 840625
  2. Yazar: ELİFNUR YURDAKUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEDRİ KURTULUŞ, PROF. DR. FRéDéRİC HUNEAU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Yeraltısularına bağımlı kıyı lagünlerine ait ekosistemlerde yeraltısularından faydalanılma düzeyinin giderek artması ve çeşitli antropojenik stres faktörlerinin mevcudiyeti sonucunda bu sistemler, tehdit altında olarak değerlendirilmeye başlanmıştır. Bu sistemlerin korunması ve bu sistemlerden verimli düzeyde faydalanılması kapsamında dünya üzerinde belirli düzenlemeler ve mevzuatlar oluşturulmuştur. Lagün sularını temsil eden yüzey suyu kütleleri, yeraltısuyu kütleleri ve geçiş suyu kütleleri arasındaki etkileşimler özellikle bazı kıyı ekosistemleri için ekolojik bağlamda oldukça önemlidir. Bu çalışmada, daha önce yapılmış çalışmalardan elde edilen, farklı lokasyonları temsil eden fizikokimyasal parametreler ve izotopik veriler; yüzey su kütleleri, yeraltı su kütleleri ve geçiş su kütleleri arasındaki etkileşimleri daha iyi anlayabilmek amacıyla kullanılmıştır. Bu veriler, bu dinamiklerin bölge özelinde değerlendirilmesinin yanı sıra bir bölge için önerilebilecek uygulamaların, dünya üzerinde benzer koşullardaki farklı bölgeler için de uygulanabilirliğinin tespit edilmesini sağlamıştır. Sonuç olarak; yapılan bu çalışmada, mevcut mevzuatların bu süreçler açısından temsil ediciliğinin saptanması ve bahsedilen antropojenik stres faktörlerinin hangi gereksinimleri beraberinde getirdiğinin belirlenmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of the increasing level of utilization of groundwater in coastal lagoon ecosystems dependent on groundwater and the presence of various anthropogenic stress factors, the state of these systems became as“threated”. Within the scope of the protection of these systems and the efficient use, certain regulations and legislations have been established around the world. The interactions between surface water bodies, groundwater bodies and transitional water bodies, which represent lagoon waters, are ecologically crucial, especially for some coastal ecosystems. In this study, physicochemical parameters and isotopic data representing different locations obtained from previous studies; It has been used to better understand the interactions between surface water bodies, groundwater bodies and transitional water bodies. These data enabled the evaluation of these dynamics in a region-specific manner, as well as the applicability of the applications that can be recommended for a region for different regions in the world with similar conditions. In conclusion; In this study, it is aimed to determine the representativeness of the current legislation in terms of these processes and to determine what requirements the mentioned anthropogenic stress factors bring along.