Pedagogical takeaways of middle school mathematics teachers after emergency remote teaching experiences due to COVID-19
Ortaokul matematik öğretmenlerinin COVID-19 sürecindeki acil uzaktan öğretim deneyimleri sonrası pedagojik kazanımları
  1. Tez No: 840624
  2. Yazar: DERYA NUR KÖYMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE SEVİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışma, ortaokul matematik öğretmenlerinin COVID-19 nedeniyle maruz kaldıkları acil uzaktan öğretim sürecindeki deneyimleri sonrasında pedagojik kazanımlarını araştırmıştır. Çalışmada pandemi öncesi, sırası ve sonrasında görev yapan en az dört yıllık çalışma deneyimine sahip öğretmenler katılımcı olarak belirlenmiş ve 18 ortaokul matematik öğretmeni ile çalışılmıştır. Çalışma nitel bir çalışma olup veriler yarı yapılandırılmış görüşme soruları ile çevrimiçi olarak toplanmıştır. İçerik analizi ile kodlar çıkarılmıştır. Çalışma sonucunda ortaokul matematik öğretmenlerinin iki kategoride kazanımları olduğu ortaya çıkmıştır. Bu kategoriler matematik öğretimi için teknolojiden yararlanma ve veli ve öğrencilerle iletişim için teknolojiden yararlanmadır. Öğretmenlerin matematik öğretiminde teknolojiden yararlanma durumları değerlendirildiğinde; öğretimin niteliği, yeni teknolojileri kullanma, kaynak ve uygulamalardan yararlanma ve öğretimde zaman yönetimi konusundaki gelişimleri şeklinde kategorize edilmiştir. Öğrenciler, öğretim materyallerinin zenginliği, bazı matematik konularının teknoloji kullanımına uygunluğu ve neslin teknoloji çağında yaşıyor olması, öğretmenlerin pandemi sonrasında da kazanımlarla devam etmelerini destekleyen faktörler olarak belirlenmiştir. Destekleyici faktörlerin yanı sıra, öğretmenlerin pandemi dolayısıyla kazanım edinmelerini ve pandemi sonrasında da sürdürmelerini engelleyen faktörler ise okul ortamı, dil engeli, dijitalleşme sürecine uyum sağlamada yaşanan zorluklar ve 8. sınıf öğrencilerinin sınava hazırlanmaları nedeniyle sınava odaklanmaları olmuştur. Bu bulgular, kriz durumlarının öğretmenler tarafından eğitim sistemi içinde fırsata dönüştürülebileceğini ve sürdürülebilir kazanımlara yol açabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the pedagogical takeaways of middle school mathematics teachers after their experiences in the emergency remote teaching process they were exposed to due to COVID-19. In the study, 18 middle school mathematics teachers with at least four years of working experience who worked before, during and after the pandemic were selected as participants. Data were collected online with semi-structured interview questions. With the content analysis, codes were extracted. As a result of the study, it was revealed that middle school mathematics teachers had takeaways in two primary categories: utilizing technology for mathematics teaching and utilizing technology for communication with parents and students. Under the domain of utilizing technology for mathematics teaching, takeaways of teachers were further classified into aspects related to the quality of instruction, adoption of new technologies, utilization of resources and applications, and improvements in time management during instruction. Several factors were identified as supportive elements for teachers to sustain their insights post-pandemic. These factors include the student interest, the availability of diverse teaching materials, alignment of certain mathematics topics with technological tools, and the overarching reality that the current generation is immersed in the age of technology. Furthermore, obstacles that hindered teachers in adopting and sustaining pandemic takeaways encompassed challenges associated with the school environment, language barriers, struggles in adapting to the digitalization process, and a predominant focus on exam preparation for 8th-graders. These findings indicate that crisis situations may be turned into opportunities within the education system by teachers and lead to sustainable takeaways.