Bingöl ilindeki merkez hastanelerde çalışan sağlık çalışanlarının COVİD-19 dönemindeki ruhsal durumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the mental status of healthcare workers working in central hospitals in Bingöl province during the COVID-19 period
- Tez No: 840750
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İMRAN ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
2019 yılının Aralık ayında Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan corona virüs salgını(COVİD-19) hızla dünyanın pek çok bölgesine yayılarak, kısa sürede tüm dünyada bir paniğe sebep oldu. Bu çalışmada COVİD-19 salgını döneminde Bingöl ilindeki merkez hastanelerde çalışan sağlık çalışanlarının ruhsal değerlendirilmesi yapılması amaçlandı. Öncelikle sağlık sektöründe tükenmişlik sendromu, stres, anksiyete ve depresyon konularında yerli ve yabancı kaynaklar taranarak bir literatür oluşturuldu. Nicel araştırma yöntemleri kullanılarak çalışanların ruhsal durumları tespit edilmeye çalışıldı.“Yetişkin Yaşam Doyumu Ölçeği”,“Algılanan Stres Ölçeği”,“Maslach Tükenmişlik Sendromu Ölçeği”,“Beck Anksiyete ve Depresyon Ölçeği”sorularına ek olarak demografik bilgilere yönelik sorular eklendi ve 83 sorulu bir anket oluşturuldu. 2021 yılı Nisan ve Ekim ayları arasında Bingöl ili merkezinde yer alan 3 hastanede 560 sağlık çalışanına ulaşılarak anket çalışması yapıldı. Verilerin güvenilirliği IBM SPSS yazılımı ile test edildi ve SPSS programı ile yapılan normallik testleri ile verilerin normal dağıldığı tespit edildi. Verilerin analizinde, betimsel istatistik yöntemleri, t-testi, tek yönlü ANOVA, pearson korelasyon analizi ve regresyon analizi yöntemleri kullanıldı.Yapılan analizler sonucunda Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi, Bingöl Devlet Hastanesi ve Özel Bingöl Hastanesi arasında; COVİD Dönemi ölçeğinde, yaşam memnuniyeti ölçeğinde, tükenmişlik sendromu ölçeğinde ve kişisel başarı eksikliği ölçeğinde anlamlı bir fark olduğu tespit edildi. COVİD Dönemi ölçeğinde en yüksek ortalama Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'ne aittir. Yaşam memnuniyeti, stres ve anksiyete deneyimleme durumu da en yüksek olan hastane Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi olmuştur. Tükenmişlik sendromu, depresyon, duygusal tükenme, duyarsızlaşma ve kişisel başarı eksikliği deneyimleme durumu en yüksek olan hastane Bingöl Devlet Hastanesi' dir. Korelasyon analizi sonuçlarına göre; Yaş arttıkça COVİD dönemi ölçeğinin ortalaması, tükenmişlik sendromu, duygusal tükenme, anksiyete ve depresyon oranları düşmüştür. Eğitim durumu arttıkça, COVİD dönemi ölçeğinin ortalaması, yaşam memnuniyeti, stres, tükenmişlik sendromu, duygusal tükenme, duyarsızlaşma ve anksiyete artmıştır. Mesleki tecrübe arttıkça, Kişisel başarı eksikliği artmış, COVİD dönemi ölçeğinin ortalaması, depresyon ve anksiyete azalmıştır. Regresyon analizi sonuçlarına göre; Salgına yakalanmak depresyonu arttırmıştır. Tükenmişlik sendromu ve anksiyete arttıkça depresyon artmış; yaşam memnuniyeti yükseldikçe depresyon azalmıştır. Tükenmişlik sendromu evlilerde, kadınlarda ve COVİD hastası bakanlarda yüksek çıkmıştır. Katılımcıların eğitim seviyesi ve mesleki tecrübeleri arttıkça tükenmişlik sendromu düzeyleri de artmıştır. Stres ve anksiyete arttıkça tükenmişlik düzeyi de artmıştır.
Özet (Çeviri)
The coronavirus epidemic (COVID-19), which emerged in Wuhan, China, in December 2019, quickly spread to many parts of the world and caused panic all over the world in a short time. In this study, it was aimed to conduct a psychological evaluation of healthcare workers working in central hospitals in Bingöl province during the COVID-19 epidemic. An attempt was made to determine the mental state of the employees using quantitative research methods. In addition to the“Adult Life Satisfaction Scale”,“Perceived Stress Scale”,“Maslach Burnout Syndrome Scale”,“Beck Anxiety and Depression Scale”questions were added to demographic information and a questionnaire with 83 questions was created. Between April and October 2021, 560 healthcare workers were reached in 3 hospitals in the city center of Bingöl, and a survey was conducted.vThe reliability of the data was tested with SPSS software and it was determined that the data were normally distributed with the normality tests performed with the SPSS program. Descriptive statistical methods, t-test, one-way ANOVA, Pearson correlation analysis and regression analysis methods were used to analyze the data. As a result of the analysis, between Gynecology and Children's Hospital, Bingöl State Hospital and Private Bingöl Hospital; It was determined that there was a significant difference in the COVID Period scale, life satisfaction scale, burnout syndrome scale and lack of personal achievement scale. The highest average on the COVID Period scale belongs to the Gynecology and Children's Hospital. The hospital with the highest level of life satisfaction, stress and anxiety was the Gynecology and Children's Hospital. The hospital with the highest rate of experiencing burnout syndrome, depression, emotional exhaustion, depersonalization and lack of personal accomplishment is Bingöl State Hospital. According to the results of correlation analysis; As age increased, the average of the COVID period scale, burnout syndrome, emotional exhaustion, anxiety and depression rates decreased. As education level increased, the average of the COVID period scale, life satisfaction, stress, burnout syndrome, emotional exhaustion, depersonalization and anxiety increased. As professional experience increased, lack of personal accomplishment increased, and the average of the COVID period scale, depression and anxiety decreased. According to the regression analysis results; Being caught in the epidemic increased depression. As burnout syndrome and anxiety increased, depression increased; As life satisfaction increased, depression decreased. Burnout syndrome was higher in married people, women and caregivers of COVID patients. As the education level and professional experience of the participants increased, their burnout syndrome levels also increased. As stress and anxiety increased, the level of burnout also increased.