Dans öğetmenlerinin mesleki görüşleri ve mesleki görüşlerini etkileyen faktörler
Professional opinions of dance teachers and factors affecting their professional opinions
  1. Tez No: 840751
  2. Yazar: ÇAĞDAN BÜYÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE MÜNİRE ERDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bale ve Dans, Eğitim ve Öğretim, Ballet and Dance, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Türkiye'de dans eğitimi, okul öncesi süreçlerde başlayarak eğitimin her kademesinde pek çok eğitim kurumu programında etkinlik olarak, kurslarda da ana ders olarak yer almaktadır. Özel kurslarda üç yaşından itibaren öğrenciler bale kurslarına başlamaktadır ve bu kurslara başlayan öğrencilerin ilk öğretmeni dans öğretmeni olabilmektedir. Dans öğretmenlerinin Millî Eğitim Bakanlığı tarafından görevlendirilmelerinin yapılması için bir kurs belgesine sahip olmaları yeterlidir. Bu araştırmanın amacı dans öğretmenlerinin mesleki görüşlerini incelemektedir. Niceliksel yöntemin kullanıldığı araştırmada veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen“Dans Öğretmenlerinin Mesleki Görüşleri Ölçeği”ile toplanmıştır. Araştırma grubunu elverişli örneklem yöntemi ile belirlenen 101 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırma sonucunda öğretmenlerin öğretim yöntem ve teknikleri, eğitimde öğrenme kuramları ve öğrenciye dokunma ile ilgili maddelerin ortalamasının genel ortalamanın altında olduğu ve öğretmenlerin görüşlerinin, cinsiyet, çalışma süresi, mezun olunan eğitim kurumu türü ve mesleki eğitim almış veya almamış olduklarına göre değişmediği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Dance education starts at early ages as an extracurricular activity or as the main course at some schools in Turkey. Some students start ballet courses from the age of three and their first teacher can be a dance teacher. To be assaigned to schools as a dance teacher by the Ministry of National Education of Turkey, any kind of dance certificate is acceptable. The purpose of this research is to examine the vocational views of dance teachers in Turkey. In this research, the quantitative method was used, data were collected with the“Dance Teachers' Vocational Opinions Scale”developed by the researcher. The research group consists of 101 teachers determined by convenient sampling method. As a result of the research, it was found that the average of the items related to teachers' teaching methods and techniques, learning theories in education, and touching the students were below the general average, and the opinions of the teachers did not change according to gender, seniority, type of school graduated from, and whether they had received vocational training or not.